Skocznie TCS - Bischofshofen

by - 7:51 PM

 


Przed nami ostatni przystanek Turnieju Czterech Skoczni. Już niedlugo zawodnicy zameldują się w Bischofshofen, dlatego mamy dla was trochę informacji o tamtejszej skoczni!


Paul-Ausserleitnerg-Schanze jest obiektem położonym w Austrii, Salzburgu. Jego nazwa wiąże się z historią Austriackiego zawodnika, Paula Ausserleitnera, który w 1952 roku podczas serii treningowej upadł i doznał śmiertelnych obrażeń, w wyniku których zmarł cztery dni później. Skocznia jego imienia jest częścią kompleksu o nazwie Sepp Bradl-Skistadion, który składa się w sumie z czterech obiektów  (K125, K65, K40, K20). 

Caly kompleks skoczni ma również bogatą historię wszelkiego rodzaju remontów i ulepszeń. W 1963 roku drewniany dotąd najazd zastąpiono naturalnym, z kolei próg skoczni zamieniono na betonowy. Następne zabiegi miały na celu zmianę kąta nachylenia zeskoku, a także skrócenie progu, zaś njazd, który został wcześniej wyrównany ziemią, otrzymał drewnianą wieżę na betonowym podłożu i mniejszy kąt nachylenia. Następnie nastąpiła przemiana wybiegu oraz zmiana punktu konstrukcyjnego na 120 m (1991 rok), a niedlugo później ulepszono stadion skoczni i umieszono nowy wyciąg. Na przestrzeni lat miały miejsce także liczne remonty wieży sędziowskiej.  Na samym początku XXI wieku postanowiono wysadzić wieżę sędziowską i na jej miejsce postawić nową. Trzy lata później powiększono obiekt, wyposażono w sztuczne oświetlenie, a jego powierzchnię pokryto igielitem. 

Od 1953 roku co roku odbywa się ostatni konkurs w ramach TCS. Na obiekcie rozegrano też  konkurs w ramach Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 1999 roku. Skocznia gości również zawodu z cyklu Pucharu Kontynentalnego.


Oficjalny rekord skoczni:

- Dawid Kubacki - 145 m; 06.01.2019 r. (zima)

- Jakub Janda - 140. 5 m; 03.09.2005 r. (lato)

- Chiara Hoelz - 140.5 m; 27.09.2020 r. (lato)


Parametry skoczni: 

- wielkość skoczni: 142 m

- długość progu: 6.5 m

- nachylenie najazdu: 27°

- nachylenie progu: 11° 

- nachylenie zeskoku: 35°źródło: informacja własna, skisprungschanzen, wikipedia

You May Also Like

0 komentarze