Skocznia Mistrzostw Świata w Lotach

by - 7:06 PM

 

Zmagania na Mistrzostwach Świata w Lotach w Planicy zbliżają się wielkimi krokami! Skoczkowie będą oddawać swoje próby na Letalnicy - jednej z największych skoczni na całym świecie. Dziś mamy dla Was dawkę wiedzy o tym obiekcie!

Dawniej zwana Velikanką, Letalnica w słoweńskiej dolinie Planica, w Alpach Julijskich, zyskała nową nazwę w roku 2004. Punkt HS jest położony na 240 metrze, a punkt konstrukcyjny na 200 metrze. Obiekt ten nie był przez długi czas wyposażony w sztuczne oświetlenie, jednak docierały do informacji publicznej nieoficjalne informacje o tym, że tego typu światła mają mieć swój debiut właśnie podczas nadchodzących Mistrzostw Świata w Lotach! Informacje te zostały niedawno potwierdzone- już jutro, podczas kwalifikacji na Letalnicy skoczkowie będą mogli przetestować loty pod nowymi lampami!

Mówiąc o wyposażeniu, warto wspomnieć o tym, że skoczni tej nie pokrywa latem igielit. Przez to skakać, a właściwie latać, można tam tylko zimą. Na obiekcie znajdują się jednak osłony przeciwwietrzne, z możliwością ich zamykania.

Historia tego miejsca rozpoczęła się już w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Długo by o niej opowiadać. Mamy dla Was jednak najważniejsze fakty! W marcu 1969 pierwszy skok na skoczni oddał Miro Oman, skacząc na 135m. Również w marcu, ale roku 1987, Andreas Felder pobił tam ówczesny rekord świata, oddając próbę o dystansie 192m, a kolejnego dnia jego odległość została pobita przez Polaka - Piotra Fijasa (194m)! O pobijanych rekordach kraju, skoczni i świata na tym obiekcie można by pisać godzinami- były one tam pobijane prawie 60 razy. Aktualny rekord obiektu należy do Ryoyu Kobayashiego- doleciał on 21 marca 2019 roku na 252 metry.

Nie mogąc doczekać się na nadchodzące emocje związane z Mistrzostwami Świata w Lotach warto pamiętać o tym, że skocznia ta ma nawet swoje wspomnienie w kulturze - a dokładniej w muzyce! Opowiada bowiem o niej piosenka "Planica, Planica" słoweńskiego, folkowego zespołu Ansabel bratov Avsenik. A pierwszy raz wykonana była ona... na Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich! Było to w roku 1979.

źródło: informacja własna, wikipedia

You May Also Like

1 komentarze

  1. mirekkwiatkowski7512/09/2020 7:30 PM

    Brawo! Nie było jeszcze tak znakomitego wpisu. W treści zawarty jest ogrom informacji, a zarazem tekst jest niezwykle interesujący i przyjemny w czytaniu. Oby tak dalej!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń