Zapomniane miejsca PŚ - Oberhof

by - 9:50 PM


fot.: skisprungschanzen.com


W dzisiejszym poście z cyklu "Zapomniane miejsca PŚ" przeniesiemy się do jednej z niemieckich miejscowości - Oberhofu. Zapraszamy!


Obiekt umieszczony w Oberhofie przez długi czas miał miano największej skoczni w NRD. Jak jednak wygląda jej historia od samego początku? Inicjatorem budowy byli przywódcy NRD, którzy chcieli stworzyć optymalne miejsce do treningów dla zawodników przygotowujących się do startu w ważnych wydarzeniach sportowych. Przy jej budowie w latach 1959-61 pracowało wielu ludzi, w tym także więźniów. Obiekt w latach 1965-1989 gościł także Międzynarodowe Igrzyska Narciarskie Oberhofu.

W 1979 roku podjęto próby ulepszenia skoczni, dodano także igielit, który dodatkowo pomagał w przygotowaniach, a także pozwalał na organizację konkursów latem. W 1984 roku zaczęto budowę nowej, 90-metrowej skoczni, która miała zastąpić dotychczas używany obiekt. Po trzech latach prac mieszkańcy NRD mogli pochwalić się lepszą skocznią, wzbogaconą o ceramiczne oraz lodowe tory najazdowe. Już w 1986 duża skocznia również uległa modernizacji, w wyniku której punkt K przeniesiono na 116 metr. 

Oberhof miał przyjemność gościć Puchar Świata w 1989 roku. Wówczas rywalizacja odbywała się przed 35.000 kibicami. W mieście zawody te były organizowane jeszcze przez kilka lat (1991, 1995, 1998). W 1996 roku także odbyło się tam Letnie Grand Prix, a następne konkursy z tego cyklu można było oglądać również w 2006 oraz 2007 roku.

Duża skocznia, przez kąt nachylenia zeskoku, w 1999 roku straciła certyfikat FIS. Od tego czasu obiekt borykał się z problemami. Postanowiono wtedy sfinansować nowe, drewniane konstrukcje odjazdu. Ta decyzja pozwoliła na dalszą organizację zawodów na Rennsteig, dzięki czemu możliwe było regularne goszczenie światowej czołówki zawodników kombinacji norweskiej.
W 2011 roku podjęto kolejną decyzję o remoncie dużej i powiększeniu normalnej skoczni. 

źródło: skisprungschanzen.com

You May Also Like

0 komentarze