Cofnijmy się do... IO 1968 Grenoble

by - 7:30 PM

W dzisiejszym artykule z serii Cofnijmy się do... przypomnimy najważniejsze wydarzenia z Zimowych Igrzysk Olimpijskich odbywających się w 1968 roku w Grenoble.

Były to już dziesiąte zimowe igrzyska. Odbywały się one od 6.02. do 18.02. we francuskim mieście Grenoble. Co ciekawe po raz drugi igrzyska miały miejsce we Francji (pierwszy raz w 1924 roku). Na starcie pojawiło się 1158 sportowców z 37 państw. Podczas tych igrzysk po raz pierwszy w historii przeprowadzone zostały badania antydopingowe, a także pierwszy raz zmagania sportowców pokazane zostały w kolorze.

Przechodząc do skoków narciarskich - odbyły się dwa konkursy indywidualne. Pierwszy z nich miał miejsce 11 lutego na skoczni K70 w Autrans. Udział w nim wzięło 58 zawodników. Złotym medalistą został reprezentant Czechosłowacji  Jiří Raška, srebrny medal zdobył Austriak - Reinhold Bachler, natomiast brązowym medalistą został  Baldur Preiml - także reprezentant Austrii.Najlepszym Polakiem w konkursie był 27. Józef Przybyła. Oprócz niego w zawodach startowali także - Erwin Fiedor i Józef Kocyan.

Drugi konkurs skoków narciarskich odbył się 18. lutego w Saint-Nizier-du-Moucherotte, na skoczni K90. Zwycięzcą został zawodnik reprezentujący ZSRR -  Władimir Biełousow, srebrny medal zdobył Jiří Raška, a na najniższym stopniu podium znalazł się Norweg Lars Grini. Po raz koljeny najlepszym Polakiem okazał się być Józef Przybyła, który na większym obiekcie uplasował się na 14. pozycji.  Udział w nim wzięli także Erwin Fiedor, Ryszard Witke i Józef Kocyan.

Źródło: informacje własne