Zapomniane miejsca PŚ - Liberec

by - 5:04 PM

fot.: skisprungschanzen.com

Od wielu lat w kalendarzu Pucharu Świata można zobaczyć te same miasta goszczące zawody najwyższej rangi. Są jednak też takie miejsca, o których wiele osób nie pamięta, gdyż dawno temu zniknęły z Pucharowej mapy. W dzisiejszej odsłonie cyklu "Zapomniane miejsca PŚ" przeniesiemy się do czeskiego Liberca.

Liberec to miasto położone we wschodniej części Czech, około 40 km od Harrachova, niedaleko granicy z Polską. Kilkunastokrotnie odbywały się tutaj zawody Pucharu Świata, jak również Pucharu Kontynentalnego oraz kilkukrotnie zawody z cyklu Letniego Grand Prix.

Pierwsza skocznia na górze Ještéd została wybudowana w latach 1966-1968. Obecnie w skład kompleksu wchodzą skocznie o rozmiarach HS100 i HS134 oraz o punktach konstrukcyjnych K14 i K50. Na skoczniach tych trenują zawodnicy z klubu TJ Dukla Liberec. 
Oficjalnym rekordzistą skoczni HS134 jest Janne Ahonen, który podczas zawodów Pucharu Świata w 2004 r. skoczył 139 m. Warto dodać, że skocznie o rozmiarze HS100 oraz HS134 mają wspólny zeskok, dlatego niemożliwe jest oddawanie prób na obu skoczniach w tym samym czasie.

Na 18 zaplanowanych zawodów Pucharu Świata odbyło się ich dwanaście. Debiut Liberca w Pucharze Świata miał miejsce w 1981 roku, ostatnie zawody zaś odbyły się w 2008 roku. Tylko raz udało się Polakowi wygrać w tym miejscu - dokonał tego Piotr Fijas w 1986 roku.

Rada miasta Liberec złożyła wniosek o dotację brakującej części funduszy na renowację skoczni. Niestety, prośba ta spotkała się z odmową. Nie wiadomo więc, czy i kiedy zawody Pucharu Świata powrócą do LIberca.

Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze