Cofnijmy się do... IO Chamonix 1924

by - 9:44 PM

Foto: youtube.com

Dzisiaj witamy Was w zupełnie nowym cyklu - cyklu, w którym przybliżymy Wam pamiętne igrzyska olimpijskie, a zaczniemy od tych w 1924 roku w Chamonix. Na samym początku przybliżymy Wam te zimowe igrzyska.

Foto: france.fr


W Chamonix widzowie mieli okazję być świadkami 16 różnych konkurencji, w których uczestniczyło 314 zawodników, a odbyły się one na przełomie stycznia i lutego. W zawodach tych wzięło udział 19 krajów, w tym także Polska. Jako że jedną z konkurencji było narciarstwo klasyczne, do którego należą skoki, przyjrzymy się właśnie niemu.

Co ważne, były to pierwsze w historii igrzyska olimpijskie, w których zawodnicy rywalizowali w kategorii skoków narciarskich. Zawody, w przeciwieństwie do tych dzisiejszych, rozegrano tylko jedne - w kategorii indywidualnej, na jednej skoczni Tremplin aux Bossons (dziś nazwalibyśmy ją normalną, bo jej punkt konstrukcyjny znajdował się na 95 metrze).

W zawodach udział wzięło 27 skoczków z 9 państw - wystartował tylko jeden Polak, Andrzej Krzeptowski. Złotym medalistą został Jacob Tullin Thams, srebrnym Narve Bonna, a brązowym - Anders Haugen. O ile wszystkie nazwiska brzmią skandynawsko, złoto i srebro zgarnęli Norwegowie, zaś brąz - przedstawiciel Stanów Zjednoczonych,

Źródło: wikipedia.com

You May Also Like

0 komentarze