ABC skoków narciarskich - HBC Cup

by - 3:03 PM

W dzisiejszej odsłonie cyklu "ABC skoków narciarskich" przyjrzymy się jednym z najbardziej popularnych oraz prestiżowych zawodów w Japonii, czyli HBC Cup.


HBC Cup to krajowe zawody rozgrywane pod patronatem stacji telewizyjnej Hokkaido Broadcasting Co., Ltd. (HBC). Pierwsze zawody tego cyklu odbyły się w 1959 roku. Panie mogą ze sobą konkurować od 2008 roku. Zawody te przeprowadzane są co roku na skoczni Okurayama w Sapporo. 

HBC Cup rozgrywany jest znaną z Turnieju Czterech Skoczni metodą par KO. Na początku przeprowadza się kwalifikacje, w których 25 najlepszych zawodników oraz pięciu przegranych z najwyższą liczbą punktów (tzw. Lucky Losers) awansuje do konkursu. Następnie zawodnicy walczą w parach o dostanie się do ćwierćfinału, półfinału, a później finału. Warto dodać, że wszystkie skoki trzeba oddać jednego dnia. Do 2017 r. obowiązywała zasada, ze jeżeli dwóch zawodników w finale uzyska taką samą łączną notę za swoje skoki potrzebne było przeprowadzenie rewanżu (play - off`u). 

W zawodach pań cztery najlepsze zawodniczki awansują do finału, rywalizując ze sobą w parach KO. Ta z pań, która odda najdłuższy skok oraz otrzyma najwyższą notę wygrywa.

Zawody HBC Cup uważane są za jedne z najważniejszych oraz najbardziej prestiżowych zawodów w Japonii, gdyż ich zwycięzca otrzymuje dość sporą nagrodę pieniężną - 1 milion jenów.

Źródło: wikipedia.com, informacja własna

You May Also Like

0 komentarze