TOP 10 miast w PŚ

by - 3:41 PMDzisiaj w naszym cyklu ,,TOP 10'' przybliżymy wam trochę informacje o miastach, w których odbywa się Puchar Świata. Wiele z nich naprawdę warto zobaczyć!

1. Engelberg

Ferienwohnungen & Ferienhäuser für Urlaub in Engelberg ab 69 €
fot: hometogo.de

Ta malownicza miejscowość położona jest w centralnej Szwajcarii, ok. 90 km na południe od Zurychu. Engelberg znajduje się na wysokości 1000 m n.p.m. u podnóża góry Titlis (3238 m n.p.m.). Jest to bardzo popularna miejscowość wśród narciarzy. Podczas pobytu w Engelbergu warto skorzystać np z Titlis Bahn i podziwiać piękną panoramę Alp. W okolicy znajduje się też kilka pięknych jezior, na które z pewnością warto się wybrać.

2. Lillehammer

Die Region Lillehammer in Norwegen | Skifahren mit Olympia-Feeling
fot: visitnorway.de

Z centralnej Europy przenosimy się do Skandynawii, w której zostaniemy na dłużej. Zaczniemy od Lillehammer, które znajduje się niecałe 170 km na północ od stolicy Norwegii - Oslo. Lillehammer położone jest nad największym jeziorem Norwegii - Mjøsa. W Lillehammer na pewno trzeba przejść się główną ulicą miasta - Strogata. Obowiązkowym punktem jest oczywiście Lysgårdsbakken. Ze skoczni rozciąga się piękna panorama na miasto jak i okolice.


3. Trondheim 

Trondheim - Visit Norway
fot: visitnorway.deTeraz przyszedł czas wybrać się dalej na północ Norwegii czyli do Trondheim. Leży ono ok. 350 km na północ od Lillehammer. Jest to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miast w Norwegii. Trondheim położone jest nad fiordem (Trondheimsfjorden). Warto wspomnieć, że podczas przesilenia letniego słońce wstaje tu bardzo wcześnie, bo już o 3, a zachodzi koło północy. Jednakże zostaje tuż pod horyzontem. Dzięki temu w Trondheim pomiędzy 20 maja, a 20 lipca nie ma ciemności. Za to podczas przesilenia zimowego słońce wschodzi dopiero o godzinie 10 i pozostaje tylko nad linią horyzontu. Zachodzi już ok godziny 15. Przejdźmy teraz do charakterystycznych miejsc w tym pięknym mieście. Jednym z takich miejsc jest most Gamle Bybro nad rzeką Nidelvą. Następnie obowiązkowa starówka Bakklandet , czyli popularne domki nad Nidelvą. Na koniec warto się wybrać na wzgórze Granåsen. 4. Oslo

Oslo, Norwegens Hauptstadt
fot: visitoslo.com


Ostatnim punktem naszej podróży po Norwegii jest stolica i jednocześnie największe miasto tego kraju. Oslo leży w południowo-wschodniej części kraju nad Oslofjorden. Głównymi atrakcjami turystycznymi w stolicy są: Pałac Królewski, który obecnie jest siedzibą króla Haralda V. Pałac jest dostępny do zwiedzania przez kilka tygodni w lecie. Obowiązkowym miejscem do zobaczenia w Oslo jest Holmenkollbakken i Muzeum Narciarstwa, które znajduje się w budynku skoczni. Windą można wyjechać na wieżę skoczni i podziwiać okilicę.

5. Willingen

Willingen (Upland) – Wikipedia, wolna encyklopedia
fot: wikipedia.org

Nadeszła pora na odwiedzenie naszych zachodnich sąsiadów. Willingen jest popularne nie tylko ze względu na odbywający się tutaj co roku Puchar Świata w skokach, ale także jest to miejsce uzdrowiskowe. W centrum znajduje się Willinger Kurpark, w którym często odbywają się różne wydarzenia. Do Willingen można się również wybrać na narty, ponieważ w pobliżu miasta znajduje się wyciąg narciarski.

6. Oberstdorf

BERGFEX: Oberstdorf im Allgäu: Urlop Oberstdorf im Allgäu ...
fot: bergfex

Przenosimy się do jednego z najpiękniejszych rejonów w Niemczech - Allgau. Oberstdorf położony jest nieco ponad 800 m n.p.m. w Alpach Allgawskich. Jest to miejsce dla miłośników wędrówek górskich, ponieważ znajduje się tutaj cała masa szlaków prowadząca na szczyty rozpościerające się dookoła Oberstdorfu. Ale Oberstdorf to nie tylko góry. W okolicy znajduje się też wiele pięknych jezior oraz dolin. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.

7. Sapporo

Traveling from Osaka to Sapporo – Osaka Station
fot: osakatation.com

Następnym punktem na naszej liście jest Sapporo - największe miasto wyspy Hokkaido i piąte pod względem wielkości miasto Japonii. W Sapporo warto oczywiście wybrać się na Okurayamę, obok której znajduje się Muzeum Olimpijskie. Sapporo od połowy XX. wieku organizuje popularny Festiwal Śniegu podczas którego można podziwiać rzeźby ze śniegu i lodu. Odbywa się on w drugim tygodniu lutego.

8. Lahti

Skoki narciarskie Berkutschi.com - Lahti za Kuusamo - 13.12.2019
fot: berkutschi.com

Lahti położone w południowej części Finlandii jest jednym z najpopularniejszych miejsc w kalendarzu FIS. Oprócz skoków narciarskich odbywają się tutaj także: kombinacja norweska, biathlon oraz biegi narciarskie. W Lahti warto zobaczyć Muzeum Narciarstwa znajdujące się w pobliżu skoczni narciarskich. Miasto to nie posiada zbyt wielu zabytków, za to można tutaj podziwiać przyrodę. Okolice Lahti to jeziora, lasy i wzgórza morenowe.

9. Zakopane

Spaziergang durch Zakopane | Zakopane - oficjalny serwis internetowy
fot: zakopane.pl

Pora odwiedzić zimową stolicę Polski! Zakopane jest największą miejscowością w Tatrach i najwyżej położonym miastem w kraju. W Zakopanem obowiązkowym punktem jest oczywiście Wielka Krokiew, z której rozpościera się piękna panorama na miasto i okolice. Z Zakopanego możemy ruszyć na wiele szlaków turystycznych na szczyty Tatr i w malownicze doliny. Warto przejść się najpopularniejszą ulicą - Krupówkami oraz wyjechać lub wyjść na Gubałówkę, z której mamy widok na całe miasto i szczyty górskie.

10. Innsbruck

Provinz in Österreich: Innsbruck die Treue | ZEIT ONLINE
fot: zeit.de

Na sam koniec odwiedzimy miasto leżące w sercu Alp. Innsbruck położony jest w dolinie rzeki Inn. Nie wyjeżdżajcie z Innsbrucka bez zobaczenia Bergisel! Wiele osób uważa, że Bergisel jest najpiękniejszą skocznią w kalendarzu Pucharu Świata. Bergisel położona jest ponad miastem. Dzięki temu podobnie jak z wielu innych skoczni możemy podziwiać widoki. Ale Innsbruck to nie tylko Bergisel! W mieście znajduje się popularny Złoty Dach (Goldenes Dachl), który uważany jest za symbol Innsbrucka. Znajduje się on w samym centrum miasta. Warto wybrać się również do zamku Ambras i zamku cesarskiego Hofburg. Kolejnym miejscem z którego widać panoramę miasta jest wieża miejska (Stadtturm). Z wieży codziennie grana jest melodia, która wzorowana jest na hejnale krakowskim. Na sam koniec godna polecenia jest kolejka, która wywiezie was na Nordkette. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

źródło: wikipedia/bergfex/informacja własna

You May Also Like

0 komentarze