Skoki dookoła świata - Słowenia

by - 9:03 PMW dzisiejszym artykule z serii Skoki dookoła świata wybierzemy się w podróż do Słowenii i dowiemy się jak przedstawia się ich historia w tym kraju . 

Historia dyscypliny jaką są skoki narciarskie, w Słowenii rozpoczyna się w 1921 roku, kiedy to w Bohinju miały miejsce Mistrzostwa Jugosławii, a rekord skoczni, na której się one odbywały wyniósł AŻ  9 metrów! W późniejszym czasie, skoki narciarskie stały się na tyle popularne, że dwa czołowe związki postanowiły wybudować skocznię i tak w 1932 roku Stanko Bloudek stworzył projekt pierwszej na świecie skoczni mamuciej, a dwa lata później odbyły się na niej pierwsze zawody (co ciekawe jednym z pierwszych rekordzistów tej skoczni był Stanisław Marusarz). 

W 1948 roku powołany został Słoweński Związek Narciarski, który wchodził w skład Jugosławskiego Związku , a na jego czele stanął Danilo Dougan. Trzynaście lat później Joze Šlibar został pierwszym słoweńskim skoczkiem z rekordem świata. W tym samym roku W Kranjskiej Górze odbyły się pierwsze zawody FIS Cup. 

Jakiś czas później - w 1972 roku po raz pierwszy na mamuciej skoczni w Planicy odbyły się Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich. Dziewięć lar później na skoczni w Thunder Bay, swoje pierwsze w karierze zwycięstwo odniósł Primož Ulaga.

W 1988 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Calgary, drużyna słoweńskich skoczków po raz ostatni wystąpiła pod flagą Jugosławii. Trzy lata później kiedy Słowenia odzyskała niepodległość, Słoweński Związek Narciarski stał się niezależny.

Zbliżamy się powoli do czasów teraźniejszych. W 1997 roku Primoz Peterka zdeklasował swoich rywali i zgarnął Kryształową Kulę, a rok później powtórzył ten wyczyn. W 2002 roku Peterka, razem ze swoimi kolegami z drużyny - Fras, Kranjec i Zonta, zdobywają brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City.

Rok 2012 - Robert Kranjec zdobywa indywidualnie złoty medal na MŚ, a brąz razem z drużyną. Dwa lata później  na IO w Soczi do akcji wkracza Peter Prevc i zdobywa dwa medale - brąz na skoczni dużej i srebro na skoczni normalnej. Sezon 2016, okrzyknięty sezonem najstarszego z braci Prevc. Peter wygrywa wszystko - zgarnia KK, wygrywa Turniej Czterech Skoczni i zostaje Mistrzem Świata w lotach narciarskich. Rok później w zawodach najwyższej rangi debiutuje jego młodszy brat - Domen, któremu udaje się wygrać cztery konkursy PŚ.

Obecnie w Słowenii powołane są dwie kadry - Kadra A, której trenerem od sezonu 2018/2019 jest Gorazd Bertoncelj, oraz młodzieżowa Kadra A, której trenerem od dłuższego czasu jest Igor Medved.

W ubiegłym sezonie (2019/20) najlepszym słoweńskim skoczkiem był Peter Prevc, który w klasyfikacji generalnej zajął 8 miejsce. Świetne występy w konkursach PŚ zaliczyli również - Timi Zajc, Anze Lanisek, młodsi bracia Petera - Domen i Cene, a także Ziga Jelar, który po raz pierwszy w karierze stanął na podium w konkursie Pucharu Świata. 


Źródło: slo-ski.si/informacje własne

You May Also Like

0 komentarze