Adam Małyszhistoria polskich skokówhistoria skoków narciarskichKamil StochPolskaskoki dookoła świataskoki w PolsceStanisław MarusarzWojciech Fortuna
Skoki dookoła świata - Polska
Pierwsze zawody skoków narciarskich odbyły się w Polsce już na początku 1908 roku, na terenie Sławska. Jednak dopiero 11 lat później oficjalnie zaczął funkcjonować Polski Związek Narciarski. W 1920 roku zorganizowano pierwsze zawody wyłaniające Mistrza Polski, którym został Leszek Pawłowski. W 1921 w Zakopanem otwarto skocznię, co pozytywnie zadziałało na popularność skoków narciarskich wśród mieszkańców, zorganizowano tam drugi konkurs Mistrzostw Polski. Cztery lata później otwarto Wielką Krokiew, która przejęła rolę najważniejszego obiektu do skoków w Polsce. Na terenie naszego kraju konkursy z cyklu Pucharu Świata odbywają się już od sezonu 1979/1980; nieprzerwanie możemy oglądać tu zawodników od sezonu 2001/2002.
Polscy zawodnicy w ciągu całej historii zdobywali wiele cennych nagród. Oto kilku z nich.
- Stanisław Marusarz
- Wojciech Fortuna
- Adam Małysz
- Kamil Stoch
Medale na zawodach olimpijskich oraz mistrzostwach świata zdobywali także Antoni Łaciak, Stanisław Gąsienica-Daniel, Piotr Fijas, Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. Drużynowo Polska z kolei zdobyła pięć różnych nagród. Czterokrotnie Biało-Czerwoni wygrali klasyfikację generalną, a w konsekwencji otrzymali Puchar Narodów.
W historii skoków czterech zawodników również ustanawiało rekord świata w długości skoku. Byli to: Bronisław Czech (79.5 m, 1931 r. - Ponte di Legno), Stanisław Marusarz (95 m, 1935 r. - Planica), Piotr Fijas (194 m, 1987 r. - Planica), Adam Małysz (225 m, 2003 r. - Planica).
Skoki narciarskie - Polki
Pierwszą zawodniczką trenującą skoki w naszej ojczyźnie była Elżbieta Ziętkiewicz, która startując w zawodach nieraz osiągała lepsze rezultaty od mężczyzn.
W 1999 roku po raz pierwszy odbyły się zawody dla pań - FIS Ladies Winter Tournee. Na początku Polki nie brały jednak udziału w rywalizacjach na całym świecie, kobiece skoki nie były traktowane z taką samą uwagą jak te męskie. Wielu ludzi uważało nawet, że nie mają one tak pewnej przyszłości. W 2006 roku Biało-Czerwone mogły pokazać się w zawodach Pucharu Kontynentalnego dzięki prywatnemu sponsorowi. Tam niestety nie osiągnęły oczekiwanych wyników. Sześć lat później jednak Joanna Szwab oraz Joanna Gawron zdobyły pierwsze punkty w PK. Obecnie również wiele młodych dziewczyn decyduje się na rozpoczęcie kariery.
0 komentarze