Skoki dookoła świata - Austria

by - 4:45 PM

Dziś w naszym cyklu "Skoki dookoła świata" weźmiemy pod lupę skoki w Austrii. Poznamy historię dyscypliny w tym kraju, a także dowiemy się, jak obecnie wygląda sytuacja austriackich skoków.

Choć skoki narciarskie "narodziły się" w Norwegii, szybko zyskały popularność w krajach alpejskich, w tym także i w Austrii.

W 1911 roku swoje pierwsze oficjalne skoki oddały kobiety. Pierwszą rekordzistką świata w długości kobiecego skoku została Paula von Lamberg, austriacka hrabina. Skoczyła ona wtedy 22 metry.

Bardzo ważną datą w historii austriackich skoków jest 15 marca 1936 roku, kiedy to Josef Sepp Bradl  został pierwszym rekordzistą świata w długości skoku z Austrii. Pobił on wtedy poprzedni rekord o 2 metry skacząc 101,5 metra na skoczni w Planicy.

W 1953 roku po raz pierwszy został zorganizowany Turniej Czterech Skoczni, którego współgospodarzem jest Austria. Druga część turnieju rozgrywana jest w Innsbrucku na skoczni Bergisel oraz w Bischofshofen na skoczni Paul-Ausserleitner-Schanze. Pierwszym zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni został nie kto inny, jak reprezentant Austrii, Josef Sepp Bradl.

Ważnym w historii skoków narciarskich jest rok 1979, kiedy to po raz pierwszy rozegrany został cykl zawodów składających się na Puchar Świata. W całym cyklu zorganizowano 25 konkursów. Najwięcej z nich wygrał Armin Kogler, który triumfował pięciokrotnie. O jedno mniej zwycięstwo miał późniejszy triumfator pierwszej edycji Pucharu Świata Hubert Neuper. Triumfował on również w Turnieju Czterech Skoczni w tym sezonie wygrywając na Große Olympiaschanze i na Bergisel.

Od kiedy rozgrywany jest Puchar Świata, skoczkowie z Austrii wygrywali konkursy cyklu 281 raz, przy czym 255 razy byli to mężczyźni, a 26 razy kobiety. Najwięcej konkursów w historii zarówno swojego kraju, jak i w ogóle, wygrał Gregor Schlierenzauer, który na najwyższym stopniu podium stał aż 53 razy. Skoczkiem, który wygrywał w klasyfikacji generalnej najwięcej razy jest natomiast Andreas Goldberger, który ma na swoim koncie aż trzy Kryształowe Kule.

Igrzyska Olimpijskie to najważniejsze sportowe wydarzenie dla sportowców. Zawieszenie na szyi medalu olimpijskiego jest uczuciem wyjątkowym. Austriaccy skoczkowie medale olimpijskie na swoich szyjach wieszali 24-krotnie - 18 razy indywidualnie i 6 razy drużynowo.

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to zdecydowanie impreza, którą Austriacy lubią. Dlaczego? Bo statystyki pokazują, że są w niej najlepsi. Gregor Schlierenzauer zdobył łącznie aż dwanaście krążków (6 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy). Thomas Morgenstern ma na swoim koncie najwięcej złotych krążków w historii MŚ - aż osiem. Jeśli chodzi o kobiety, to sześciokrotnie na podium mistrzostw świata stanęła Daniela Iraschko-Stolz, zdobywając 1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe medale.

Aktualnie najlepiej spisującym się skoczkiem z Austii jest Stefan Kraft, który dwukrotnie sięgał po Kryształową Kulę. Jest on także rekordzistą świata w długości skoku. W Vikersund w 2017 roku skoczył 253,5 metra. Oprócz triumfów w Pucharze Świata, Kraft ma na swoim koncie dwa indywidualnie zdobyte złote medale mistrzostw świata, Złotego Orła za Turniej Czterech Skoczni w roku 2015, zwycięstwo w Raw Air 2017 oraz mnóstwo innych trofeów.

Skoki austriackie od zawsze były potęgą. Jak każdej reprezentacji, tak samo Austriakom, zdarzają się oczywiście potknięcia, ale kiedy się podnoszą, pokazują jaką mają moc.

Źródło: wikipedia.org, oesv.at oraz informacja własna