TOP 10 dawnych ulubieńców

by - 9:37 PM

Kolejny sezon skoków dobiegł końca, więc mamy dla was coś, co pozwoli wam nieco zająć czas i przypomnieć sobie osoby, których już nie możemy zobaczyć w roli zawodników na skoczniach. Zdążyliście zapomnieć o osiągnięciach takich sportowców jak Ahonen, Małysz czy Schmitt? W takim razie zapraszamy na TOP 10 dawnych ulubieńców!

10. Andreas Wank
Ten zawodnik zdobył sympatię wielu kibiców. W Pucharze Świata zadebiutował w 2004. Dzięki jego obecności w drużynie Niemcy niejednokrotnie stawali na podium m.in. Mistrzostw Świata oraz Igrzysk Olimpijskich.  Swój ostatni skok oddał 27 lipca w Hinterzarten, wtedy też zakończył karierę. Andreas nie porzucił jednak świata skoków i obecnie jest częścią sztabu szkoleniowego reprezentacji Niemiec.

9. Tom Hilde
Swoje występy w Pucharze Kontynentalnym rozpoczął w sezonie 2005/2006, wtedy też zadebiutował w Pucharze Świata w Lillehammer. Dwukrotnie wygrywał Turniej Czterech Skoczni. Trzynastokrotnie stawał na podium w podczas zawodów z cyklu PŚ. W 2012 był częścią norweskiego zespołu podczas pierwszego w historii konkursu drużyn mieszanych. Tam zdołali wywalczyć złoto. Hilde wielokrotnie stawał także na podium drużynowych konkursów podczas  Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostw Świata. Zakończył karierę wraz z końcem sezonu 2017/2018.

fot: wikipedia
8. Robert Kranjec
Pierwsze punkty Pucharu Świata zdobył w Kuopio w 2001 roku. Jest drużynowym medalistą Igrzysk Olimpijskich.Zdobył złoto podczas Mistrzostw w Lotach narciarskich w Vikersund.  Karierę skończył w ubiegłym sezonie. Swój ostatni skok oddał w Planicy, gdzie skakał w specjalnie przygotowanym dla niego plastronie, a możliwość machnięcia chorągiewką dostała jego córka.

fot: YouTube.com
7. Martin Schmitt
Niemiec podczas swojej kariery trzykrotnie został drużynowym medalistą olimpijskim, a także dziesięciokrotnym medalistą Mistrzostw Świata (zarówno drużynowym jak i indywidualnym). Dwukrotnie wygrał Kryształową Kulę oraz Małą Kryształową Kulę. Zakończenie kariery ogłosił w styczniu 2014 roku. Obecnie jest ekspertem Eurosportu podczas zawodów skoków narciarskich.

6. Janne Ahonen
Fin jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych skoczków w historii tego sportu. Jego osiągnięcia można wymieniać przez długi czas, jednak postaramy się wam przybliżyć jedne z ważniejszych.
Dziesięciokrotnie wygrywał medale podczas Mistrzostw Świata (dwa indywidualne, osiem drużynowych) oraz siedmiokrotny medalista Mistrzostw Świata w Lotach. Wygrał 36 konkursów Pucharu Świata, 108 razy stawał na podium. Pobił ówczesny rekord świata lądując na 240 metrze, jest również autorem najdłuższego skoku na dużym obiekcie (152 metry). Dzięki wszystkim jego osiągnięciom skoki narciarskie w Finlandii zyskiwały ogromną popularność.

fot: winterszus.pl
5. Kenneth Gangnes
Norweg indywidualnie zdobył srebro podczas Mistrzostw Świata w Lotach. Dzięki jego występowi Norwegia zdobyła także złoto podczas tej samej imprezy. W sezonie 2015/2016 był trzecim zawodnikiem klasyfikacji generalnej PŚ. Gangnes mimo kontuzji nie poddawał się i wielokrotnie powracał na skocznie. Obecnie możemy zobaczyć go działającego w sztabie reprezentacji Norwegii.

for: redbull.com
4. Andreas Goldberger
Siedmiokrotny medalista MŚ, trzykrotny medalista MŚwL oraz trzykrotny triumfator PŚ. Dwukrotny zdobywca pucharu KOP. Austriak jest również posiadaczem dwóch Małych Kryształowych Kul. Brzmi Imponująco? To tylko niektóre z wielu osiągnięć Goldbergera. Każdy, kto interesuje się karierą tego zawodnika na pewno pamięta również o tym, że Andreas był pierwszym skoczkiem, który przekroczył barierę 200 metra. Nie ustał on jednak tej próby.

fot: berkutschi
3. Adam Małysz
Ktoś kogo zna każdy Polak? Niewątpliwie Adam Małysz! Czterokrotny zdobywca medali olimpijskich i sześciokrotny medalista MŚ. Posiadacz czterech Kryształowych Kul. Małysz dwukrotnie stawał również na podium TSC. Nieraz słyszy się, że na fali tzw. "Małyszomanii" zawody skoków narciarskich zyskiwały kolejnych oglądaczy, a także wiele młodych osób decydowało się na spróbowanie swoich sił w tym sporcie. Po zakończeniu swojej kariery w skokach narciarskich można było oglądać go za kółkiem. Postanowił spróbować swoich sił jako kierowca rajdowy. Od 2016 roku jednak pełni funkcję dyrektora koordynatora do spraw skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej.

fot: skoki-narciarskie.pl
2. Thomas Morgenstern
Austriak w trakcie swojej kariery trzykrotnie zdobywał złoto na IO, jest ośmiokrotnym mistrzem świata i dwukrotnym mistrzem świata w lotach. Wygrał Turniej Czterech Skoczni, dwukrotnie był triumfatorem Pucharu Świata. Niewątpliwie oprócz odnoszonych sukcesów pierwszą rzeczą, o której myśli większość kibiców, kiedy słyszy jego nazwisko jest charakterystyczne nakrycie głowy. Morgenstern ogłosił zakończenie kariery 26 września 2014 roku.

fot: sven-hannawald.com

1. Sven Hannawald
Pierwsze miejsce w naszym rankingu należy do Niemca - Svena Hannawalda. Jako pierwszy wygrał on wszystkie cztery konkursy podczas Turnieju Czterech Skoczni. Wielokrotnie zdobywał medale na MŚ, MŚwL oraz IO. W ciągu swojej kariery stawał na podium PŚ aż 40 razy! Obecnie pracuje w telewizji, nieraz można zobaczyć go na ekranie podczas transmisji skoków narciarskich.

źródło: wikipedia, berkutschi.com