Podsumowanie PŚ Panów

by - 1:07 PM

Kryształowa Kula dla Krafta, triumf Kubackiego w Turnieju Czterech Skoczni i wygrana Stocha w Raw Air, odwoływane konkursy i ostatni sezon Waltera Hofera w roli dyrektora Pucharu Świata. Zakończyła się 41. odsłona PŚ!

Ten sezon zakończył się znacznie wcześniej niż planowali organizatorzy. Najpierw skakanie utrudniał wiatr, później Międzynarodowa Federacja Narciarska musiała podjąć decyzję o przedwczesnym finale sezonu z powodu epidemii koronawirusa. Tym samym nie zostały dokończone zmagania skoczków w norweskim turnieju Raw Air, przełożono także termin Mistrzostw Świata w Lotach, które miały odbyć się tuż po jego zakończeniu, w Planicy.

W czwartek 12 marca przed godziną 15 Walter Hofer ogłosił ostateczne zakończenie sezonu 2019/2020. Nie odbyły się zawody w Trondheim i w Vikersund, które miały zakończyć jednocześnie cykl Raw Air i cały PŚ.

Kryształowa Kula po raz drugi dla Krafta

Autriak po raz drugi triumfował w klasyfikacji generalnej PŚ, gdzie wyprzedził Niemca Karla Geigera i Japończyka Ryoyu Kobayashiego. W tym roku wyjatkowo, z powodu odwołanych konkursów z końcówki sezonu, nie odbyła się uroczsta ceremonia wręczenia trofeum i dekoracji nalepszych skoczków sezonu. Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki, znalazł się tuż za czołową trójką. Kamil Stoch w klasyfikacji generalnej był piąty.

Mała Kryształowa Kula w rękach Austriaka, Piotr Żyła w TOP3 lotów narciarskich
W klasyfikacji lotów również triumfował Kraft. Drugi był Timi Zajc, a trzeci Piotr Żyła. Kamil Stoch w walce o małą kryształową kulę zajął 6. miejce.

Raw Air dla Kamila Stocha
Zamiast 16 zaplanowanych serii cylu, rozegrano ich tylko 9. Triumfował Kamil Stoch, już po raz drugi. Polak wyprzedził o 7,4 pkt. Ryoyu Kobayashiego i o 7,6 pk. Mariusa Lindvika. Pełne wynki cyklu Raw Air 2020 znajdziecie TUTAJ

Niemcy nalepsi w Pucharze Narodów
W Pucharze Narodów triumfowali Niemcy z dorobkiem 5194 punktów.  Drugie miejsce przypadło Austriakom, a podium uzupełnili Norwegowie. Polacy znaeźli się na czwartym miejscu.

Wygrana w Raw Air i wysokie miejca w kasyfikacji PŚ, lotów oraz częste miejaca na podium to nie jedyne sukcesy Polaków w minionym sezonie. Dla Dawida Kubackiego był on najlepszym w karierze.W sezonie 2019/20 poski skoczek wyszedł z cienia i stał się liderem całej reprezentacji.

Triumf Dawida Kubackiego w TCS
Kubacki wygrał 68. TCS i został trzecim w historii Polakiem, po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu, który tego dokonał. Od początku turnieju pokazywał, że jest w świetnej dyspozycji i przez cały czas zmagań nie schodził z podium - w  Oberstdorfie i w Garmisch-Partenkirchen zajął trzecie miejsce, w Innsbrucku był drugi, a w finale w Bischofshofen stanął na jego najwyższym stopniu i przypieczętował triumf w całej prestiżowej imprezie.

Rekord Dawida
Okazało się, że wygrana w TCS była początkiem niesamowitej serii miejc na podium Dawida Kubackiego. Polak 10 z rzędu plasował się w TOP3 konkursów PŚ.

Ostatni sezon Waltera Hofera
Walter Hofer, po prawie trzech dekadach, żegna się rolą dyrektora PŚ. Króla krótkofalówek zastąpi od przyszłego sezonu Włoch Sandro Pertile.

Odwołane konkursy
Sezon 2019/20 był też sezonem odwoływania konkursów. Już od początku sezonu organizatorzy przegrywali w walce z wiatrem. Odwołano zawody w Ruce, Willingen, Bad Mitterndorf i Oslo. Kiedy nie wiało zbyt mocno, pojawiały się inne problemy, na przykład techniczne. Nieogpowiednio przygotowany obiekt w Predazzo i dwa konkursy przeniesione na skocznię normalną. Zamykające kalendarz PŚ konkursy  Trondheim i Vikersund zostały odwołane wskutek decyzji premier Norwegii Erny Solberg o zakazie organizacji wydarzeń sportowych, ze względu na pandemię koronawirusa.

Mistrzostwa świata w lotach, które miały się odbyć w Planicy w dniach 19-22 marca,  zostały przełożone na przyszły sezon.

źródło: informacja własna