Podsumowanie PŚ Pań

by - 4:06 PM

Jako strona stworzona przez kobiety nie mogło u nas zabraknąć podsumowania Pucharu Świata w wykonaniu pań. Przypomnijmy, co działo się tej zimy i które zawodniczki mogą zaliczyć ten sezon do udanych.

To nie był łatwy sezon dla najlepszych na świecie zawodniczek. Konkursy odbywały się nieregularnie, w różnych odstępach czasu, odwołane zostały również finałowe zawody turnieju Raw Air oraz cykl Blue Bird Tour.

Panie sezon rozpoczęły oraz zakończyły w Lillehammer. Po zwycięstwo w pierwszych konkursach nowego sezonu sięgnęła Maren Lundby. Wtedy wydawało się, że nikt i nic nie zatrzyma triumfatorki dwóch poprzednich sezonów. Szybko jednak okazało się, że do walki o Kryształową Kulę włączyła się również Austriaczka, Chiara Hölzl. Zawodniczka z Schwarzach zwyciężyła w sześciu konkursach, a więc w o jednym więcej niż Lundby. Walka o końcowe zwycięstwo toczyła się niemalże do końca sezonu, gdyż obie zawodniczki dzieliły niewielkie różnice punktowe. Jednak to Norweżka okazała się być lepsza i sięgnęła po swoją trzecią w karierze Kryształową Kulę. Lundby stała się w ten sposób pierwszą kobietą, oraz drugą w historii osobą, której udało się wygrać trzy sezony Pucharu Świata z rzędu. Ta sztuka udała się do tej pory jedynie Adamowi Małyszowi. Norweżka zwyciężyła również w drugiej edycji Raw Air pań, gdzie wyprzedziła drugą Silje Opseth o ponad 40 punktów.

W trakcie sezonu odbyły się również dwa konkursy drużynowe- w Zaō oraz w Ljubnie. W obu konkursach triumf odniosła reprezentacja Austrii. Podium w Japonii uzupełniły reprezentantki gospodarzy oraz Norweżki. W Ljubnie natomiast drugie miejsce zajęły Słowenki, a trzecie miejsce ponownie przypadło Norweżkom. Warto wspomnieć, że w zawodach drużynowych w Zaō swój debiut zaliczyły reprezentantki Polski, które rywalizację zakończyły na 8. miejscu.

Ta zima okazała się być przełomowa dla wielu zawodniczek. Swój pierwszy punkt Pucharu Świata, po ponad trzech latach czekania wywalczyła Koreanka, Guylim Park. Ta sztuka udała się również Szwedce, Astrid Norstedt, która zakończyła sezon z dorobkiem 3 pkt. Dzięki temu Szwecja stała się 20. krajem z punktami Pucharu Świata pań. Węgierka, Virág Vörös, punktowała częściej niż poprzedniczki, a zawody w Ljubnie zakończyła na 25. pozycji- najlepszej w historii kobiecych skoków na Węgrzech. Najlepszy sezon w karierze zaliczyła również Kinga Rajda. Podczas zawodów w Oberstdorfie ustanowiła nowy rekord Polski (128 m), zaś zmagania zakończyła na 6. miejscu. Jest to najwyższa lokata zajęta przez polską skoczkinię w Pucharze Świata.

Zdecydowanie najlepszą drużyną tego sezonu okazała się być reprezentacja Austrii. Zawodniczki z tego kraju uzbierały 4457 pkt i wyprzedziły zajmujące drugie miejsce Norweżki o ponad 1920 pkt.

Zwyciężczynią klasyfikacji generalnej Pucharu Świata została Maren Lundby (1220 pkt). Drugie miejsce zajęła Chiara Hölzl (1155 pkt), zaś trzecie Eva Pinkelnig (1029 pkt). Ponownie jak i w poprzednim sezonie, zaraz za podium znalazła się japońska gwiazda, Sara Takanashi (785 pkt).

Źródło: informacja własna