Top 10 Dyskwalifikacji

by - 12:00 AMNiespodziewane, czasami wzbudzające masę wątpliwości, niektóre zmieniające przebieg całego konkursu- dyskwalifikacje. Dziś podsumuję dla Was 10, które zapadły w pamięci wielu fanom skoków narciarskich.


1. Piotr Żyła, konkurs drużynowy w Kuusamo, 2017


Piotr Żyła w pierwszej serii konkursowej miał zamiar wystartować w tym samym kombinezonie, w których Polacy startowali już w Wiśle i w piątek, w Ruce, w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego. Kombinezon został już sprawdzony w w trakcie 1 serii konkursowej, a w kroku miał około pół centymetra zapasu. W drugiej serii TEGO SAMEGO KONKURSU Piotr Żyła wystartował w tym samym stroju.2. Robert Johansson, konkurs drużynowy w Wiśle, 2018

Dyskwalifikacja Johanssona w pierwszej serii konkursu pozbawiła Norwegów kwalifikacji do II serii, a skoki jego kolegów z drużyny niewiele tu pomogły- Norwegowie skończyli ten konkurs na 10 miejscu, co było wielką niespodzianką po wspaniałym sezonie letnim i poprzedniej zimie w wykonaniu tej kadry.


3. Johann Andre Forfang, konkurs indywidualny w Planicy, 2017

W ostatnich zawodach Pucharu Świata, zamykających sezon 2016/17 w Planicy, zdyskwalifikowany został autor najdłuższego skoku- Norweg Forfang (241,5 m), sędziowie dopatrzyli się u niego bowiem nieprzepisowego kombinezonu. 

4. Kamil Stoch, konkurs drużynowy w Willingen, 2015
Powodem dyskwalifikacji Stocha był wówczas kombinezon- według sędziów za duży w pasie o 1 cm. Ówczesny trener polskich skoczków- Łukasz Kruczek, doszedł do wniosku, że prawdopodobnie doniósł na niego ktoś z przeciwników. 

5. Adam Małysz, konkurs LGP w Klingenthal, 2010
Ten konkurs na niemieckiej skoczni w Klingenthal był ostatnim szczeblem w drabinie Adama Małysza do wygranej w cyklu LGP. Aby triumfować, Małysz musiał jednak zająć conajmniej 3 miejsce, sztuka ta jednak niestety mu się nie udała- został zdyskwalifikowany za opóźniony start.

6. 3 zawodników kadry B,  LGP w Courchevel, 2018


Podczas kwalifikacji i zawodów Letniego Grand Prix w Courchevel w roku 2018 zdyskwalifikowanych zostało aż trzech zawodników kadry Macieja Maciusiaka. W kwalifikacjach DSQ otrzymał Bartosz Czyż, w konkursie- pierwszej serii Tomasz Pilch, a w drugiej Przemysław Kantyka, wszyscy trzej w imię nieregulaminowych kombinezonów.
7. Roman Koudelka, kwalifikacje do TCS Garmisch-Partenkirchen, 2014

Gdyby nie dyskwalifikacja w imię nieregulaminowego kombinezonu, czeski skoczek zająłby miejsce w ścisłej czołówce tych kwalifikacji. Oglądaliśmy go jednak w samym konkursie, jako że był on w czołowej 10 Pucharu Świata.

8. Harri Olli, kwalifikacje Kuusamo, 2010
Powód- niesportowe zachowanie.

9. Joachim Hauer, konkurs indywidualny Kuusamo, 2014

Powodem dyskwalifikacji Hauera w tym konkursie na Rukatunturi były nieprzepisowe buty.

10. Andrzej Stękała, konkurs indywidualny Zakopane, 2019
Polak oddał w I serii całkiem przyzwoity skok, wylądował na odległości 122 metrów i wówczas wydawało się, że może awansować do drugiej serii konkursowej, a co za tym idzie, zdobyć swoje pierwsze punkty Pucharu Świata. Niedługo później pojawiła się jednak informacja o tym, że Polak został zdyskwalifikowany. Okazało się, że skakał na nieregulaminowych nartach- wszystko rozeszło się o 100g wagi.

źródło: archiwa FIS, informacja własna, youtube.com

You May Also Like

1 komentarze

  1. mirekkwiatkowski753/05/2020 6:27 AM

    Kiedy to bylo z tym Harim Olim, bo ten smarkacz ewidentnie potrzebuje, zeby go kultury nauczyc. Kto to widzial, zeby do telewizji takie gesty pokazywac. Karygodne!!! Dyskwalifkacja zasluzona!!! Brawo FIS!!! Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń