Legendy skoków narciarskich - Kamil Stoch

by - 9:35 AM


Tego skoczka w naszym cyklu po prostu nie mogło zabraknąć. Z reguły słowa "legenda" używa się, mówiąc o skoczku, który już zakończył karierę. Jednak w tym wypadku, to słowo nie jest ani trochę na wyrost.

Kamil Stoch przyszedł na świat 25 maja 1987 roku w Zakopanem - jako najmłodszy z trójki rodzeństwa; wychował się i uczył w miejscowości Ząb, położonej tuż obok Zakopanego. Od najmłodszych lat zdradzał zainteresowanie sportem, szczególnie jazdą na nartach zresztą co innego dało się robić w górach, a swoje pierwsze skoki oddał w wieku zaledwie czterech lat.

Swoje pierwsze narty otrzymał w wieku zaledwie sześciu lat, zaś już 2 lata później został czynnym zawodnikiem klubu LKS Ząb. Na swoim pierwszym konkursie zadebiutował w 1996 roku; od tej pory rozpoczęła się jego sportowa droga.

Kamil jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie - od 2012 roku nosi tytuł magistra wychowania fizycznego. Aktualnie jest najsłynniejszym polskim skoczkiem, mężem Ewy Bilan-Stoch - a przy okazji najsłynniejszym skoczkiem na świecie. 

Co czyni Kamila legendą? Osiągnięcia. Stoch jest potrójnym mistrzem olimpijskim z Soczi z 2014 roku oraz  Pjongczangu z 2018 roku. Dodatkowo, na tych samych igrzyskach otrzymał drużynowy brąz. To oczywiście nie koniec. Polak dwa razy został mistrzem świata w skokach narciarskich a raz wicemistrzem (pamiętne tegoroczne Seefield).

Kamil jest także zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni i drugim skoczkiem po Svenie Hannawaldzie, który wygrał każdy z czterech konkursów. W 2018 roku wygrał także turniej Raw Air. Dwa razy otrzymał Kryształową Kulę w PŚ, za sezony 2013/2014 oraz 2017/2018. Trzeba także dodać, iż jest pierwszym triumfatorem turnieju Planica 7, którego rozegrano jak dotąd dwie edycje.

Do szczęścia nie zabrakło mu także Willingen Five w 2018 roku. Jednym słowem - Kamil Stoch jest maszyną. Nawet w gorszych okresach i spadkach formy potrafi zmobilizować wszystkie swoje siły oraz poprowadzić resztę swojej kadry do zwycięstwa.

Źródło: informacja własna/wikipedia.org


You May Also Like

0 komentarze