Stams - tu odkrywa się austriackie talenty

by - 11:49 PM


Źródło: schigymnasium-stams.at

Poza skokami, jest jeszcze jedna rzecz, która łączy ze sobą Gregora Schlierenzauera, Stefana Krafta i Danielę Iraschko-Stolz. Każdy z tych zawodników może pochwalić się byciem absolwentem chyba najbardziej znanej na świecie szkoły sportowej. Mowa tu o Schigymnasium Stams, które bez wątpienia można nazwać 'kuźnią talentów', obecnie już nie tylko austriackich. 

Stams - niewielkie miasteczko w austriackim Tyrolu, zamieszkałe przez prawie 1500 mieszkańców. Mimo swojego małego rozmiaru, obok Innsbrucka, Kitzbuhel czy Seefeld jest to zdecydowanie rozpoznawalne i ważne miejsce na mapie świata sportów zimowych. Znajdują się tu obiekty zbudowane w 1988 roku, a więc na początku rozkwitu austriackich skoków narciarskich. Tutaj rodziły się i nadal rodzą największe talenty, wśród których wielu ukończyło Schigymnasium Stams. 

Wszystko zaczęło się tu od narciarstwa alpejskiego. Gdy Anita Wacher, znana obecnie głównie z bycie trzykrotną medalistą olimpijską, wraz z kolegami z kadry nie wróciła z Mistrzostw Świata w Portollo bez złotego medalu, postanowiono coś zmienić i 25 września 1967 roku umożliwono pierwsze lekcje i treningi na masową skalę właśnie w Stams. Wtedy jeszcze młodzi sportowcy trenowali na terenie szkoły w Meinhardinum, dopiero później przeniesiono ich do internatu Schigymnasium Stams i to właśnie z tego miejsca zrobiono główny ośrodek szkoleniowy, który dziś szczyci się tak wielką sławą. 

To właśnie w Stams utworzono tak zwaną austriacką myśl szkoleniową, która już od lat nazywana jest najbardziej efektywną. Jej najbardziej znanymi reprezentantami są między innymi Heinz Kuttin, Alexander Stoeckl czy Werner Schuster. Wagę szkoły podkreśla niemal każdy jej absolwent, podkreślając, jak ważną rolę odgrywała ona w rozwoju ich kariery. Szkoła pozwala młodym zawodnikom wspólną rywalizację opartą na tych samych metodach szkoleniowych, możliwościach treningowych, co prowadzi ich do uzyskania podobnego poziomu. Wychowankowie tej szkoły mają dostęp do 13 nowoczesnych obiektów na terenie całego Tyrolu, gdzie swoje umiejętności szkolić mogą nie tylko w skokach czy narciarstwie alpejskim, ale też kombinacji norweskiej, biegach, biathlonie czy snowboardzie. Trenerzy, którzy niegdyś kształcili młodych adeptów, teraz są zatrudniani przez reprezentacje z całego świata, gdyż wykazują się niezwykle wysokimi wynikami kształcenia. Stefan Kraft czy Michael Hayboeck - to właśnie oni są obecnie chyba najbardziej znanymi reprezentantami Austrii w skokach, wywodzących się z tej szkoły. Oczywiście warto dodać, że to właśnie tam został odkryty w młodym wieku niezwykły talent Gregora Schlierenzauera, który obecnie stał się jedną z legend tego sportu. Można śmiało powiedzieć, że Schigymnasium Stams miało i będzie mieć nadal ogromny wpływ na rozwój nie tylko austriackiego świata sportów zimowych. 

Źródło: informacja własna/schigymnasium-stams.at

You May Also Like

0 komentarze