Kilka słów o... Raw Air

by - 6:45 PM

Pora na analizę kolejnego z turniejów rozgrywanych podczas Pucharu Świata. Dzisiaj pod przysłowiową lupę weźmiemy Raw Air. Jaka jest jego historia i kto stawał na dotychczasowych podiach?  

Raw Air jest skandynawskim cyklem zawodów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata w skokach Narciarskich. Pierwszy turniej odbył się w sezonie 2016/17. Na wynik końcowy składa się aż 16 skoków w ciągu 10 dni. Zawodnicy walczą o podium na czterech norweskich skoczniach - Holmenkollbakken (Oslo), Lysgårdsbakkene (Lillehammer), Granåsen (Trondheim) i skocznia mamucia w Vikersund. 
Podczas pierwszego turnieju rozegranego w sezonie 2016/17, w klasyfikacji końcowej triumfował Austriak, Stefan Kraft. Tuż za nim na podium znaleźli się Kamil Stoch i Andreas Wellinger. Stochowi poszczęściło się w kolejnym sezonie. Tym razem to Polak zwyciężył, zdobywając rekordową liczbę punktów w klasyfikacji końcowej - 2590,6 punktu. W sezonie 2017/18 na podium znaleźli się także dwaj Norwegowie - Robert Johansson i Andreas Stjernen. W poprzednim sezonie nie było mocnych na Japończyka. Ryoyu Kobayashi wyprzedził Stefana Krafta oraz Roberta Johanssona.

W sezonie 2018/19 po raz pierwszy zorganizowano zawody dla kobiet. Skoczkinie rywalizowały na trzech skoczniach - Holmenkollbakken, Lysgårdsbakkene i Granåsen. Na końcowych podium na najwyższym stopni stanęła Norweżka - Maren Lundby. Nic dziwnego, skoczkini wygrała wszystkie prologi oraz dwa konkursy indywidualne, w Lysgårdsbakkene oraz w Granåsen. Drugie i trzecie miejsce wywalczyły Niemki - Katharina Althaus i Juliane Seyfarth. 

Więcej o turnieju dowiecie się na oficjalnej stronie Raw Air

Źródło: informacja własna, FIS, Raw Air

You May Also Like

0 komentarze