David Goldstrom - brytyjski głos w skokach narciarskich

by - 11:46 PM


Źródło: vimeo.com 

Wielką Brytanię trudno kojarzyć ze skokami narciarskimi. Nic w tym dziwnego - kraj ten zdecydowanie bardziej łączy się z piłką nożną lub rugby. Chociaż wielu może to zadziwić, najbardziej znany głos w międzynarodowym komentowaniu skoków należy właśnie do człowieka pochodzącego z Wysp. Jego głos dla Polaków znaczyć może również bardzo wiele. 

David Goldstrom, bo o nim mowa, nie mówi po polski, chociaż jego ojciec pochodził z naszego kraju. Mało kto w naszym kraju wie, że powstająca w 1996 roku polska wersja językowa stacji Eurosport korzystała w początkowych etapach głównie z pomocy właśnie brytyjskich komentatorów. Kibice z Polski nie mogą jednak bezpośrednio wiązać sukcesów Małysza z komentarzem w wykonaniu Goldstroma - pół roku przed wybuchem małyszomanii stacja zdecydowała się postawić jednak na polskich dziennikarzy i głos Brytyjczyka w naszym kraju stał się niesłyszalny. 

Cofnijmy się jednak o parę lat i przenieśmy do roku 2001, kiedy to w trwających zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen Adam Małysz poszybował na 151.5 metra i w ten sposób znokautował rywali i znalazł się na pierwszym stopniu podium. Mimo, że tamten konkurs komentował dla Telewizji Polskiej Stanisław Snopek, po wielu latach Polacy pamiętają jedynie brytyjski okrzyk: "Ooh! This is unbeliev...oh, he stood up! Unbelievable jump there from Malysz! That is out of the stadium almost! (O! To niewiarygodne...ustał! Niezwykły skok Małysza! Lądował prawie poza granicami stadionu!". Komentarz ten należy do nikogo innego jak do właśnie Davida Goldstroma. 

Sam Goldstrom nie miał pojęcia, że w Polsce nadal jest pamiętany i niezwykle mocno kojarzony z małyszomanią. Po raz pierwszy w życiu komentował zawody narciarstwa klasycznego w 1989 roku w Lahti. Sam przyznaje, że nie miał wtedy żadnej wiedzy na temat ani biegów ani tym bardziej skoków narciarskich, mimo że był już wtedy znany chyba najbardziej rozpoznawalny Brytyjczyk, Eddie Edwards. Goldstrom zgłosił się do pracy w BBC na stanowisko komentatora narciarstwa alpejskiego, gdzie nadzieją Brytyjczyków na medal był Martin Bell. Chciał w ten sposób zbliżyć się trochę do środowiska, które kojarzył z rodzinnych wyjazdów do St Moritz. Wkrótce, gdy znaczenia zaczął nabierać marginalizowany do tej pory Puchar Świata kobiet, Goldstrom został ich komentatorem. 

Jego kariera obejmowała później pracę dla ITV podczas igrzysk w Sarajewie a następnie z mikrofonem BBC krążył po obiektach olimpijskich w Calgary. Sam przyznaje, że do komentowania sportów na żywo przekonała go ekspedientka w pralni, która rozpoznała go po głosie słyszanym w telewizji. Swoją wiedzę o zimowych sportach poszerzał pytając zagranicznych dziennikarzy o ciekawostki związane z zawodami organizowanymi w ich krajach. Słuchając kolegów po fachu stwierdził, że w ich komentarzach brakuje emocji, więc zdecydował się na to postawić w swojej pracy, co zaowocowało niezwykle dużą popularnością, którą cieszy się do dzisiaj. 

Poza skokami, Goldstrom znany jest również z komentowania na letnich igrzyskach podnoszenia ciężarów czy hokeja, najbardziej jednak kojarzony jest nadal ze skokami i biegami narciarskimi. Do tej pory jego komentarz cieszy wielu kibiców na całym świecie. 

Źródło: informacja własna/przegladsportowy.pl 

You May Also Like

0 komentarze