Bio nr 24 klasyfikacji generalnej PŚ 2018/19- Simon Ammann

by - 5:51 PM


Przyszedł czas na kolejny krótki biogram! Tym razem wszystkim bliżej przedstawiony zostanie doskonale znany i podziwiany na skoczniach świata od wielu lat Szwajcar.

Simon Ammann- reprezentant klubu SSC Toggenburg, wcześniej klubu RG Churfisten urodzony 25 czerwca 1981 roku w miasteczku Grabs, w kantonie Sankt Gallen. Medale i tytuły zdobyte przez Szwajcara można by wymieniać i wymieniać. Rekordzista Szwajcarii w długości lotu oraz długości skoku na skoczni w Lillehammer. Skocznia K-70 w Einsiedeln nosi jego imię.

Jak to wszystko się zaczęło?

Simon pierwszy skok oddał w czasie nauki w szkole podstawowej. Miał 9 lat, odbywało się to w formie próbowania różnych sportów przez dzieci, więc jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich świata dowiedział się o tej dyscyplinie, można rzec, przypadkiem. Skok oddawał na skoczni K-25 w Wildhaus, po czym rozpoczęto jego szkolenie w tym kierunku.

Przebieg kariery, najważniejsze osiągnięcia


Debiut Ammanna w Pucharze Świata miał miejsce w sezonie 1997/98 na skoczni w Oberstdorfie, zdobył też wówczas pierwsze punkty- był 15. Jego pierwsze zwycięstwo w zawodach tej rangi miało miejsce w Oslo, w marcu 2002.
Szwajcar nosi tytuły:
*Czterokrotnego mistrza olimpijskiego (2x 2002, 2x 2010)
*Mistrza świata w lotach narciarskich 2010
*Czterokrotnego medalisty mistrzostw świata- złoto i srebro 2007; brąz 2009 i 2011.
Ponadto Simon Ammann zdobył Kryształową Kulę za zwycięztwo w klasyfikacji generalnej PŚ w sezonie 2009/10, w sezonach 2008/09 i 2010/11 zajmował w niej drugie miejsce, a w sezonie 2006/07- trzecie.
Wygrał również Turniej Nordycki w roku 2010, oraz Puchar KOP (Kulm, Oberstdorf, Planica) w sezonie 2009/10. Był drugim zawodnikiem 57. i 59. edycji Turnieju Czterech Skoczni i to właśnie zwycięstwa w tym Turnieju brakuje mu do wygrania wszystkiego, co możliwe.

Sezon 2018/2019
W zawodach punktował 18 razy, najwyżej plasowany na 6. miejscu. W zawodach drużynowych pojawiał się zawsze, reprezentując swój kraj, jednak najwyżej uplasowali się, wraz z kolegami, na 5. miejscu, podczas pierwszego z tych konkursów, w klasyfikacji drużynowej Szwajcarzy zajęli finalnie 7. miejsce, wyprzedzając Czechów o ponad 400 punktów, lecz tracąc do Słoweńców ponad dwa tysiące. W klasyfikacji pucharu świata w lotach Ammann zajął miejsce ex equo z Niemcem Karlem Geigerem i była to trzynasta lokata, na tym samym miejscu Szwajcar ukończył Turniej Czterech Skoczni. W Raw Air był 6. wyprzedzając Dawida Kubackiego o zaledwie 0.5 pkt.

Warto wiedzieć
Szwajcar nie jest jedynym Simonem Ammannem, w Zurychu pracuje profesor leśnictwa o identycznym imieniu i nazwisku.
Jest molem książkowym.
Mówi biegle po niemiecku i angielsku.
"Lubię swoje życie, nawet, jeśli nie jest ono perfekcyjne"- cytat, który mogliśmy usłyszeć wiele razy z ust Ammanna, w pewnym sensie jego wizytówka.

źródło: informacja własna, FIS

You May Also Like

0 komentarze