Zapomniane skocznie w Polsce- Kielce

by - 9:55 PM


Tym razem przeniesiemy się do Kielc, gdzie na Pierścienicy- szczytu w Górach Świętokrzyskich znajdowała się skocznia zburzona dość niedawno, bo w 2006 roku.

Skocznia w Kielcach została wybudowana pierwotnie jako prowizoryczna skocznia drewniana. Otwarta została w roku 1954, jednak nie była dostosowana do tamtejszych regulacji, które skocznie musiały spełniać, by rozgrywano na nich oficjalne konkursy. A zatem aż do czasów swojej przebudowy odbywały się na niej tylko nieliczne konkursy lokalne.

Skocznia została przebudowana i tym samym powiększona w 1970 roku i już wtedy odbył się na niej pierwszy konkurs. Co ciekawe, brał w nim udział znany wszystkim Polakom skoczek- Wojciech Fortuna, który zajął wtedy drugie miejsce ze stratą niewielką, bo wynoszącą jedynie 0,1 punkta. W tym też konkursie ustanowiono niepobity nigdy rekord skoczni- 45 metrów.


Ostatnie zawody na skoczni odbyły się w drugiej połowie lat 70. Był to konkurs młodzików o Puchar Gór Świętokrzyskich. 

Na skoczni w Kielcach łącznie rozegranych było jedynie 10 konkursów, a po wielu latach nieużywania oraz braku przebudowy skoczni, została ona zburzona w 2006 roku.

źródło: informacja własna / skisprungschanzen.com

You May Also Like

0 komentarze