Obsługiwane przez usługę Blogger.

ABC skoków narciarskich - budowa skoczni

by - 3:01 PMZapraszamy na pierwszy artykuł w naszym nowym cyklu "ABC skoków narciarskich"! Dzisiaj bierzemy pod lupę budowę skoczni narciarskiej.

Każda skocznia narciarska składa się z kilku stałych elementów konstrukcyjnych. Chronologicznie patrząc od góry obiektu są to:


  • Belka startowa, na której zasiadają zawodnicy przed oddaniem skoku. To właśnie belka określa długość kolejnego z elementów skoczni, czyli rozbiegu.
  • Rozbieg, a więc część na której znajdują się tory, którymi zawodnicy zjeżdżają w dół aż do progu skoczni. Rozbieg może mieć nachylenie 30-40 stopni.
  • Próg - miejsce, z którego zawodnik odbija się w górę. 
  • Bula to najprościej mówiąc grzbiet skoczni, tuż za nią znajduje się zeskok, czyli miejsce, na którym skoczkowie lądują.
  • Na zeskoku znajdują się linie wyznaczające długość skoku. Są to kolejno:

-Punkt K, czyli punkt konstrukcyjny.  Zawodnik, który wyląduje w punkcie K, otrzymuje 60 punktów (lub 120 punktów na skoczniach mamucich). Jeśli go przekroczy, otrzymuje punkty dodatkowe, a w przypadku lądowania przed nim, punkty są odejmowane. Liczba dodawanych lub odejmowanych punktów jest zależna pd obiektu.

-HS (Hill Size) czyli linia oznaczająca rozmiar skoczni.

-Linia upadku wyznaczona szpalerem choinek. Ta linia wyznacza strefę, w której zawodnik podlega sędziowskiej ocenie. Jeżeli skoczek podepsze skok lub upadnie przed tą linią otrzyma niższe noty, jeżeli za nią, błąd przy lądowaniu nie wpłynie na oceny od sędziów. Linia upadku jest miejscem kończącym kolejny element, czyli odjazd.

  • Dojazd - teren, gdzie skoczkowie hamują po wylądowaniu, a następnie wypinają narty. Jest zakończony bandami reklamowymi.Tak wygląda to na schemacie:

schemat: wikipedia.org

A tak w praktyce:źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze