Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - praca fizjoterapeuty

by - 7:22 PM

Doskonale zdajemy sobie sprawę że skoki narciarskie to niebezpieczny i urazowy sport. O urazy nietrudno i to nie tylko na skoczni podczas zawodów, ale również podczas treningów. Oczywiście ktoś musi dbać aby do takich urazów nie dochodziło, a jeśli już dojdzie - to jak najszybciej im zaradzić. Taką osobą jest właśnie fizjoterapeuta. 

Kto to taki? Kojarzy się nam głównie z osobą, która albo prowadzi rehabilitacje albo masaże. No cóż, trochę prawdy w tym jest, gdyż nazwa rehabilitant przeszła już do historii, za to jej kompetencje przejął fizjoterapeuta, który kiedy trzeba - musi umieć też zrobić masaż. Ba, musi umieć o wiele więcej.

Dobry fizjoterapeuta to swoistego rodzaju cudotwórca. I oj nie jest to łatwa praca. Podczas sezonu "regeneracja" jednego zawodnika trwa nieraz około 3 godzin, a najskuteczniej jest robić to dwa razy dziennie. Fizjoterapeuta naszych skoczków, Łukasz Gębala ma więc ręce pełne roboty. A regeneracja to nie czas na pogaduszki. Owszem to odpoczynek. Ale niekiedy bardzo bolesny odpoczynek, gdyż składa się na to cała masa zabiegów, w tym masaże, ćwiczenia, badania.... Fizjoterapeuci mają nawet specjalnego, osobnego busa, który wozi wszystkie potrzebne sprzęty, a jest ich wcale nie mało.

Fizjoterapeuta to często pierwsza osoba która konsultuje zawodnika po urazie, jeszcze zanim przybędzie lekarz czy też karetka. Oczywiście ma on kompetencje medyczne i musi udzielić skoczkowi jak najszybszej pomocy. Poprzez swoje zabiegi pracuje także nad tym, aby do urazu nie doszło. Jeśli jednak taka sytuacja się pojawi - w jego rękach leży przeprowadzenie pacjenta przez szybką i skuteczną rehabilitację.

Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze