Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - praca biomechanika

by - 1:32 PM


Na sukcesy skoczków składa się praca wielu ludzi. Dziś w naszym cyklu przedstawiamy kolejną postać, bez której nie może się obyć żaden sztab szkoleniowy. Sprawdźcie, czym zajmują się biomechanicy skoczków.

Zastanawialiście się kiedyś po co trenerzy nagrywają zawodników w trakcie ich skoku? Nagrane przez nich filmy to materiał do pracy właśnie dla biomechaników, a więc osób, które zajmują się badaniem ruchu człowieka pod kątem praw mechaniki. 

Główne narzędzia pracy biomechaników to kamery i aparaty fotograficzne. Biorą oni pod lupę zrobione przez nich i trenerów zdjęcia oraz filmy. Analizują  klatka po klatce ułożenie i pozycję zawodnika. Następnie obliczają wszystkie potrzebne im dane, takie jak: wartości kątowe, prędkości, przyspieszenia kątowe występujące w poszczególnych stawach, a także ustawienia segmentów ciała względem kierunku najazdu i kierunku lotu, wprowadzając parametry do specjalnego programu. Biomechanik musi obliczyć tak zwany środek masy ciała zawodnika, a później, na jego podstawie inne parametry - możliwe rotacje i ułożenia  ciała. 
Mówiąc prościej, biomechanik zajmuje się odpowiednim ustawieniem skoczka po wybiciu, a pomagają mu w tym nowoczesne programy przetwarzające potrzebne parametry.

Kiedy wszystko jest gotowe dostarczają do sztabu liczby i dane, które pozwalają porównać parametry zawodnika z różnych etapów cyklu treningowego. W przypadku polskiego sztabu szkoleniowego, wszelkie uwagi, które biomechanik wyciągnie z obejrzenia i wnikliwej analizy nagrań, biomechanicy przekazują trenerowi. Dopiero on przekazuje ewentualne uwagi i sugestie danemu zawodnikowi, informuje, które elementy zostały zrealizowane poprawnie, a co trzeba poprawić, udoskonalić i zmienić. 

W polskiej kadrze obowiązki biomechanika pełni Piotr Krężałek, który kiedyś współpracował między innymi z Adamem Małyszem.


źródło: informacja własna/www.rmf24.pl

You May Also Like

0 komentarze