Wielkie legendy skoków narciarskich - Andreas Goldberger

foto: redbull.com

Wielki idol austriackich kibiców. Mówiono o nim, że urodził się, by latać. Dzisiaj w naszym cyklu Wielkie Legendy Skoków Narciarskich sylwetka ulubieńca Austrii - Goldiego, czyli Andreasa Goldbergera. 

Stawał na podium Mistrzostw Świata i Igrzysko Olimpijskich. Kilkukrotnie wygrywał Turniej Czterech Skoczni i PŚ. Ma też na swoim koncie Małą Kryształową Kulę. Jako pierwszy skoczek w historii przekroczył magiczną granicę 200 metrów. Andreas Goldberger to jeden z najbardziej utytułowanych skoczków Austrii. 

1991 rok - Andreas Goldberger debiutuje w PŚ podczas konkursu w Innsbrucku. Podczas 39. edycji TCS nie udało mu się zdobyć pucharowych punktów. Pierwsze wpadły na konto Austriaka tego samego roku w Planicy. Goldi zajął wtedy wysokie 9. miejsce. Rok później znowu rozpoczął sezon dopiero w w Innsbrucku. Tym razem wyprzedził go tylko utytułowany Fin Tomi Nieminen. Minęło kilka miesięcy i Goldberger został wicemistrzem świata w lotach. W czeskim Harrachowie lepszy był tylko Noriaki Kasai. W sezonie 1991/1992 wielokrotnie wskakiwał do TOP10. Dzięki świetnym występom zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej lotów. 
Sezon 1992/1993 rozpoczął znacznie lepiej niż poprzednie. Stawał na podium w Oberstdorfie i Ga-Pa. Po raz kolejny ważnym dla niego miejscem okazał się Innsbruck. To właśnie tam, 4 stycznia 1992, odniósł swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo. Kilka dni później w Bischofshofen znowu był najlepszy. Po fenomenalnych występach triumfował w 41. edycji TCS. Na tym jego osiągnięcia w tamtym sezonie się nie skończyły. Goldberger utrzymał wysoką formę do samego końca i w 1993 roku odebrał pierwszą w karierze Kryształową Kulę. 17 marca 1994 roku oddał pierwszy w historii skok przekraczający 200 metrów (202 metry).


Minął rok i nadszedł pierwszy sezon olimpijski Goldbergera. W najważniejszej imprezie sezonu Austriak stanął na najniższym stopniu podium. 
Rok 1995. Goldi wygrywa 10 na 21 konkursów PŚ i z ponad 600-punktową przewagą triumfuje w klasyfikacji generalnej, a w jego ręce trafia kolejna Kryształowa Kula. W kolejnym sezonie ponownie wygrywa w klasyfikacji generalnej i zdobywa trofeum po raz trzeci. Wygrywa też PŚ w lotach. W tym sezonie odniósł także swoje ostatnie zwycięstwo w pucharowych zawodach – 9 marca 1996 w Harrachovie.
Kolejna zima przyniosła mu brąz MŚ i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej TCS. Po raz kolejny z rzędu utrzymał się też w TOP10 PŚ.
Później przyszedł spadek formy. Zła passa nie trwała długo. W 2000 roku Goldi znowu ustanowił rekord świata w długości lotu (225 metrów). 
W 2001 i 2002 roku wciąż udawało mu się wskakiwać na podium PŚ, jednak nie prezentował już tak wysokiej dyspozycji jak parę lat wcześniej. Ostatni występ w Pucharze Świata zaliczył 6 marca 2005 w Lahti.  Zajął wtedy 49. miejsce. Oficjalne zakończenie kariery ogłosił 13 stycznia 2006 po oddaniu swego ostatniego skoku na skoczni Kulm w Tauplitz.

*Andreas Goldberger 63 razy stawał na podium PŚ

*Pod względem liczby zwycięstw w klasyfikacji generalnej PŚ w skokach jest na trzecim miejscu w historii

* Ma na swoim koncie 2 brązowe medale IO, złoto, dwa srebra i cztery brązy MŚ, trzy Kryształowe Kule i dwie Małe Kryształowe Kule, a także dwa triumfy w Turnieju Czterech Skoczni.źródło: informacja własna, redbull.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Skoki okiem Kobiet , Blogger