Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - praca serwismena

by - 12:00 PM

Na sukcesy skoczków pracuje wile osób. Są wśród nich serwismeni. W dzisiejszym tekście z cyklu Skoki dla Opornych możecie przeczytać, jak dokładnie wygląda ich praca.

W skokach narciarskich dbałość o sprzęt to podstawa. O to, by wszytko było dopięte na ostatni guzik dbają między innymi serwismeni kadr.

Czym zajmują się serwismeni? 
W skrócie, są odpowiedzialni za smarowanie i montaż nart. Kontrolują czy wiązania i całą reszta sprzętu skoczka jest odpowiednio przygotowana. W razie jakichkolwiek problemów i niedociągnięć starają się jak najszybciej usuwać wszelkie usterki. 

Etapy przygotowania nart
Najpierw nakłada się dobrany do temperatury smar, który wchodzi w strukturę nart. Następnie ściąga się go i poleruje narty.

Smarowanie nart
Nie jest to zadanie tak proste, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze proces ten różni się podczas zawodów latem i zimą. Latem jest znacznie łatwiej - dzięki warunkom atmosferycznym. Zimą przez zmienną pogodę i gorsze warunki, znacznie trudniej dopasować odpowiedni smar. Sewismeni muszą dokładnie śledzić prognozy pogody, by móc przygotować sprzęt na każdą okoliczność. 

Od pracy serwismenów w pewnym stopniu zależy też to, jak wysoką prędkość najazdową będzie w stanie uzyskać zawodnik. Do każdego muszą podchodzić indywidualnie. Dlatego często dla kilku skoczków używa się różnych smarów, spośród których wybiera się ten sprawdzający się najlepiej.

W polskiej kadrze narodowej funkcje serwismenów pełnią Kacper Skrobot i Maciej Kreczmer


źródło: informacja własna
You May Also Like

0 komentarze