Jan Matura trenerem amerykańskich kombinatorów norweskich!

by - 3:11 PM


Źródło: czech-ski.com

Chociaż Jan Matura zakończył swoją karierę dwa lata temu, nie zrezygnował on z pracy w środowisku sportowym. Obecnie można zobaczyć go w nowej roli, jako trenera amerykańskich kombinatorów norweskich. Były czeski zawodnik nie zajmuje się jedynie treningiem zawodników, ale również szyciem dla nich kombinezonów. 

Praca w środowisku kombinacji norweskiej nie jest dla Matury czymś nowym. 39-latek rozpoczynał w ten sposób swoją przygodę ze światem sportu i wystąpił nawet w konkursie drużynowym w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Nagano. Świat zapamiętał go jednak przede wszystkim z powodu jego występów w skokach narciarskich, gdzie rywalizował przez piętnaście lat. 

Teraz swoje doświadczenie i umiejętności może dzielić z amerykańskimi kombinatorami norweskimi. Początkowo Matura miał im pomagać jedynie w wyborze kombinezonów, szybko jednak jego rola urosła do rangi trenera. Poza kierowaniem przygotowaniami, wybiera on również materiały jak i samodzielnie szyje stroje, w których występują jego podopieczni. 

Matura sam przyznaje, że Amerykanie wyszli do niego z ciekawą propozycją i po pół roku, dzięki posiadanemu doświadczeniu, otrzymał zawodowy awans. Czech szyje w ciągu sezonu około czterdziestu kombinezonów, gdyż uważa, iż najlepsi zawodnicy powinni mieć dla siebie pięć lub sześć sztuk do wyboru. Ważne jednak, by czuli się w nich komfortowo i odpowiednio. 

Były reprezentant Czech nie mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych, ale często tam podróżuje. Jak sam przyznaje, spędza tam w ciągu sezonu około sześciu tygodnii, w lecie trenując swoich zawodników w Salt Lake City. Amerykańscy kombinatorzy biorą też udział w tradycyjnych obchodach Dnia Niepodległości Steamboat Springs. Większość sezonu zimowego, poza oczywistymi podróżami na konkursy, skoczkowie spędzają w słoweńskiej Planicy. 

Infrastruktura sportowa w Stanach Zjednoczonych pozostawia wiele do życzenia, chociaż ostatnio nieco się poprawiła. Do Iron Mountain niedługo wróci rywalizacja z cyklu Pucharu Świata a wciąż trenować można na obiektach w Park City. Matura podkreśla, że szansę wyremontowania tego obieektu wzrosłyby, gdyby Salt Lake City uzyskało prawo do organizacji igrzysk w 2030 roku. 

W sztabie szkoleniowym USA znajduje się również kuzyn Jana Matury, Tomas, jak również Bill Demong, były znakomity kombinator. Matura zaznacza, że chociaż wyniki są średnie, z powodu młodego wieku zawodników, szefowie patrzą na nich przychylnym okiem. 

Źródło: informacja własna / skijumper.pl

You May Also Like

0 komentarze