Zapomniane skocznie w Polsce - Szklarska Poręba, Owcze Skały

by - 7:39 PMSzklarska Poręba to miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, które otrzymało prawa miejskie dopiero w 1959 roku. Obecnie promuje się je jako miasteczko zaspakajające potrzeby dostarczania organizmowi turystyki, rekreacji czy też kontaktu z naturą. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że istniały tam nie jedna, a pięć skoczni narciarskich. 

Obiekt powstał w 1932 roku i pierwotnie nosił nazwę Himmelsgrundschanze. Jego punkt konstrukcyjny znajdował się na 68 metrze. Nie posiadał on igelitu. Obok niego znajdowała się również inna skocznia o PK na 35 metrze. Podczas budowy nie pominięto miejsca dla widowni. Organizatorzy wyposażyli obiekt w miejsca siedzące, które mogły pomieścić 2 tysiące osób. Poza nimi, na trybunach mogło znajdować się nawet 15 tysięcy ludzi.

www.skisprungschanzen.com

www.skisprungschanzen.com

Pierwsze zawody, które miały miejsce na Himmelsgrundschanze, to mistrzostwa Niemiec w kombinacji. 4 lata po powstaniu skoczni miały miejsce niemieckie kwalifikacje olimpijskie. Do 1949 roku obiekt praktycznie nie był używany. Dopiero po II wojnie światowej, kiedy to Szklarska Poręba została włączona do Polski, skoki narciarskie zaczęły odżywać. W 1956 roku miała miejsce renowacja i wtedy to odbyły się pierwszy raz w historii Himmelsgrundschanze mistrzostwa Polski seniorów. Niestety, w 1976 roku, 20 lat po modernizacji, skocznia została wyburzona i obecnie nie ma po niej śladu.

www.skisprungschanzen.com

www.skisprungschanzen.com / czerwiec 2012 rok


źródło: informacja własna / skisprungschanzen.com

You May Also Like

0 komentarze