Wielkie Legendy Skoków Narciarskich - analiza i charakterystyka - Thomas Morgenstern

by - 9:22 PM

źródło: redbull.com

Thomas Morgenstern to z pewnością jeden z najbardziej znanych i utytułowanych skoczków narciarskich ostatnich lat.  Jego kariera, naznaczona niejednym zwycięstwem i zakończona w dość tragicznych okolicznościach, była i nadal jest inspiracją nie tylko dla wielu zawodników ale i fanów z całego świata. Dzisiaj czas na przybliżenie jego osoby w naszym nowym cyklu - Wielkie Legendy Skoków Narciarskich!

Morgenstern urodził się 30 października 1986 roku w Spittal an der Drau. Światowej publice po raz pierwszy zaprezentował się podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w fińskim Lahti w grudniu 2002 roku. Zaczął z przytupem, bo zdobył wtedy kolejno drugie i pierwsze miejsce, pokazując, że może być postrzegany jako nadzieja austriackich skoków. Podkreślił to już tydzień później, gdy na skoczni w Libercu odniósł podwójne zwycięstwo a dodatkowo ustanowił ówczesny rekord obiektu, skacząc na 139 metr.

Udane występy w zawodach tak zwanej "drugiej ligi" dały mu szansę na pokazanie swoich umiejętności na zbliżającym się Turnieju Czterech Skoczni. Tam także pokazał na co go stać, zajmując 9. miejsce w Oberstdorfie, 25. w Garmisch - Partenkirchen, 12. w Innsbrucku i 6. w Bischofshofen. W swoim debiucie, nie dość, że na jednej z największych imprez sezonu to jeszcze w rywalizacji z najlepszymi zawodnikami, zajął miejsce w czołowej dziesiątce. Świat zwrócił na niego jeszcze większą uwagę, gdy podczas jego piątego startu w zawodach najwyższej rangi wygrał zawody w Libercu a w tym samym sezonie, występując na Mistrzostwach Juniorów, uzyskał złoty medal zarówno drużynowo, jak i indywidualnie.

Dalej jego kariera rozwijała się w zawrotnym tempie. Na jego koncie znajduje się niejedna Kryształowa Kula, kilka medali Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Trudno wskazać najlepszy sezon w jego karierze, ale za najbardziej znaczący dla szerszej publiczności można uznać lata 2010-2011 kiedy to zdobył indywidualnie złoty medal na skoczni normalnej i srebro na dużym obiekcie w trakcie Mistrzostw Świata w Oslo. Na tej samej imprezie stanął na pierwszym stopniu podium w obu konkursach drużynowych wraz z pozostałymi reprezentantami Austrii. Zaraz przed tym triumfował w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, był trzeci w rywalizacji o Małą Kryształową Kulę. Jako podsumowanie niesamowitego sezonu, zdobył Kryształową Kulę za zwycięstwo w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata.

Wszystko wydawało się iść w doskonałym kierunku aż do sezonu 2013/14. Wtedy to, 15 grudnia 2013 roku uległ groźnemu upadkowi podczas drugiego konkursu w Titisee - Neustadt. Mocne potłuczenia sprawiły, że zrezygnował z rywalizacji w Engelbergu, by lepiej przygotować się do nadchodzącego Turnieju Czterech Skoczni, gdzie zdobył drugie miejsce, przegrywając jedynie z sensacyjnym liderem, Thomasem Diethartem.

Niestety, mimo świetnych wyników Morgenstern doświadczył kolejnego upadku w sezonie. 10 stycznia 2014 roku podczas jednego z treningów na skoczni Kulm, tuż po wyjściu z progu, uderzył głową i barkiem w zeskok, przez co stracił przytomność. Doznał urazu czaszki i płuc, zmagał się również z zanikami pamięci. Po tym tragicznym wydarzeniu powrócił jedynie na Igrzyska Olimpijskie w Sochi, gdzie zdobył drużynowy srebrny medal. W sezonie letnim 2014 powrócił do treningów, jednak 26 września, podczas konferencji prasowej, ogłosił oficjalne zakończenie kariery.

Jego karierę naznaczyły liczne zwycięstwa ale również głośny konflikt z Gregorem Schlierenzauerem, którego kulisy budziły sensację przez lata. Morgenstern opisał dokładnie relacje z kolegą z drużyny w swojej biografii "Moja Walka o Każdy Metr". Poza tym, jeśli chodzi o ciekawostki z jego życia prywatnego, 26 grudnia 2012 roku na świat przyszła jego córka, Lilly. Poza tym były reprezentant Austrii posiada licencję pilota i tej pasji oddaje się po zakończeniu kariery w skokach narciarskich.