Świeżym okiem - Niko Kytösaho

by - 8:40 PMFinlandia, to stąd pochodzą wielkie gwiazdy skoków - m.in. emerytowany już Janne Ahonen, czy też zmarły niedawno Matti Nykänen. Era tych sportowców niestety dobiegła końca, kraj graniczący ze Szwecją, Rosją i Norwegią podupada w kwestii tego zimowego sportu, jednak skoczkowie nadal trenują by wyprowadzić swój naród na prostą - m.in. takim zawodnikiem jest  Niko Kytösaho.

Niko Kytösaho urodził się 18 grudnia 1999 roku w Paimio. Na Olimpijskim festiwalu młodzieży Europy w 2015 roku w Vorarlbergu zdobył indywidualnie złoto oraz drużynowo srebro. Co ciekawe, ten młody sportowiec jest synem byłego skocznia narciarskiego i obecnego trenera tejże dyscypliny - Pasiego Kytösaho. Niko jest również cukrzykiem.

Jego debiut w karierze nastąpił 27 lipca 2013 kiedy to zajął 24. miejsce podczas konkursu z cyklu FIS Youth Cup w Hinterzarten. Po 7 miesiącach wystąpił w zawodach FIS Cup, które miały miejsce w Zakopanem. Na Wielkiej Krokwi Kytösaho zakończył wydarzenie na 63. miejscu, a dzień później był 44. Miesiąc później w tym samym roku w Lahti podczas jednoseryjnego konkursu w Mistrzostwach Finlandii wylądował na 23. pozycji. Niko jest letnim rekordzistą skoczni Salpausselkä, bowiem 4 sierpnia 2014 roku, oddał skok na 101,5 metra.

Fin w Pucharze Kontynentalnym zadebiutował w sezonie 2014/2015. W Renie zajął 34. miejsce, a w kolejnym konkursie był 22. Wtedy to zdobył swoje pierwsze punkty w klasyfikacji generalnej PK. 

W 2015 roku Kytösaho wziął udział w zimowym olimpijskim festiwalu młodzieży Europy w Vorarlbergu. 27 stycznia wygrał konkurs indywidualny i wyprzedził tym samym Słoweńca Domena Prevca oraz Polaka Dawida Jarząbka. Następnego dnia odbyły się zawody drużynowe. Zespół z Finlandii, w którego skład wchodzili: Andreas Alamommo, Joni Markkanen, Niko Löytäinen oraz ww. Kytösaho, zdobył srebro. 

Niestety, żeby w życiu nie było za dobrze, musiał przyjść okres niestabilności. Fiński zawodnik po sukcesie w austriackim Vorarlbergu, urósł 7 cm, ale również przytył. Przybranie na wadze przyniosło za sobą konsekwencje w postaci problemów z techniką. By to ustabilizować/wyrównać za sprawą cukrzycy, Niko potrzebował prawie 2 lat.

Indywidualnym mistrzem Finlandii został 30 stycznia 2016 roku. Pokonał wielką gwiazdę, dziesięciokrotnego medalistę Mistrzostw Świata, Janne Ahonena oraz dobrze prosperującego Andreasa Alamommo. Niecałe 3 tygodnie później wystąpił w zawodach z cyklu Pucharu Świata w Lahti, które okazały się być jego debiutem w PŚ. Również w tym samym roku wystąpił na Mistrzostwach Świata Juniorów w rumuńskim Rasnovie. Tami indywidualnie zajął 37. pozycję, a drużynowo był 8.


źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze