Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - Letnie Grand Prix

by - 9:37 PMLGP zbliża się wielkimi krokami. Pierwszy konkurs odbędzie się już w drugiej połowie lipca. Dla miłośników tego sportu, zawody Letniej GP są znane zaraz po tych z cyklu PŚ. Jednak nie wszyscy do końca wiedzą co, gdzie i jak. Zatem zapraszamy na krótką historię tej letniej imprezy.

Letnia Grand Prix odbywa się co roku w sezonie letnim (włącznie od 1994 r). Cykl tych zawodów realizowany jest na takich samych zasadach co Puchar Świata. Jedynie zamiast torów lodowych są tory porcelanowe, a skoczkowie lądują na igelicie, a nie na śniegu. W skład LGP wchodzą konkursy  zarówno indywidualne, drużynowe jak i mieszane. 

Zawody mają miejsca w: 
- Hinterzarten (Niemcy)
- Courchevel (Francja)
- Hakuba (Japonia)
- Einsiedeln (Szwajcaria)
- Klingenthal (Niemcy)
- Wisła (Polska)
- Hinzenbach (Austria)
- Czajkowski (Rosja)

Na przestrzeni lat odbywały się one również w: Predazzo, Stams, Kuopio, Trondheim, Oberhofie, Sapporo, Villach, Lahti, Innsbrucku, Zakopanem, Bischofshofen, Kranju, Pragelato, Libercu, Szczyrku, Ałmatach, Niżnym Tagile oraz w Rasnovie. W roku 2019 LGP powraca do Zakopanego.

Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej na swoim koncie mają Adam Małysz i Thomas Morgenstern. Obaj zawodnicy, którzy zakończyli już swoja kariery, na najwyższym stopniu podium klasyfikacji generalnej stawali 3 razy. 

Adam Małysz i Gregor Schlierenzauer są triumfatorami pod względem wygranych konkursów LGP. Polak i Austriak aż 13 razy wygrywali poszczególne konkursy Letniej GP. Natomiast jeśli chodzi o  zawodników z największą sumę punktów LGP to pierwsze miejsce należy do Polaka Małysza (3208 pkt), tuż za nim znajduje się Szwajcar Simon Ammann (3198 pkt), a podium uzupełnia Austriak Thomas Morgenstern (2983 pkt). 

Ammann również zwycięża w kwestii ilości występów w konkursach LGP. Brał on w nich udział aż 108 razy. Nieco mniej, bo 103 razy mogliśmy zobaczyć Rosjanina Denisa Kornilova, a swój setny występ w roku 2018 zaliczyli Noriaki Kasai oraz Robert Kranjec. 

Najstarszym triumfatorem konkursu LGP jest Noriaki Kasai (24 sierpnia 2013 roku ; Hakuba). Wygrywając te zawody miał wówczas 41 lat, a najmłodszym jest Karl-Heinz Dorner. Austriak dokonał tego w wieku 15 lat (03.09.1995 ; Stams).

W konkursach drużynowych nie do pobicia są Austriacy, którzy zwyciężali 8 razy. Tuż za nimi znajdują się Polacy (6x), a Japonia, Niemcy i Norwegia stawali na najwyższym stopniu podium 3 razy. 

źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze