Podsumowanie marca

by - 9:30 AM

Marzec, czyli ostatni miesiąc zmagań skoczków w Pucharze Świata dobiegł już końca. W tym roku ostatnie tygodnie sezonu były wyjątkowo ciekawe. A wszystko to za sprawą szalonych MŚ w Seefeld, zmagań w Raw Air, walki o małą kryształową kulę, pięknego finału w Planicy i wielu innych wydarzeń, o których dzisiaj chcemy Wam przypomnieć. Oto najważniejsze wydarzenia marca!

MŚ w Seefeld
Konkurs indywidualny na skoczni normalnej
Zaczynamy od samego początku - 1 marca, czyli Mistrzostwa Świata w Seefeld i niezapomniany konkurs na skoczni normalnej. Złoty Dawid Kubacki i srebrny Kamil Stoch. Na półmetku rywalizacji chyba nikt nie spodziewał się takiego zakończenia. Po raz kolejny okazało się, ze w sporcie wszystko jest możliwe. Nawet awans z 27. pozycji na najwyższy stopień podium Mistrzostw Świata!
Konkurs mikstów
Już kolejnego dnia czekały nas kolejne emocje, a wszystko za sprawą polskiej drużyny mieszanej, która po raz pierwszy w historii wystąpiła w konkursie rangi mistrzowskiej. Polacy w składzie Kamila Karpiel, Kinga Rajda, Dawid Kubacki i Kamil Stoch od początku spisywali bardzo dobrze. na półmetku rywalizacji zajmowali trzecie miejsce! Ostatecznie Biało-Czerwoni wylądowali na 6. pozycji, a tytuł mistrzów obronili Niemcy, którzy zaprezentowali się w składzie: Katharina Althaus , Markus Eisenbichler, Juliane Seyfarth oraz Karl Geiger. Obok naszych zachodnich sąsiadów na podium stanęli reprezentanci Austrii i Norwegii.

Raw Air
Oslo
Konkurs mikstów zakończył rywalizację skoczków w Seefeld, ale nie oznaczał końca emocji związanych z ich występami. Zaledwie kilka dni po Mistrzostwach Świata rozpoczęła się trzecia edycja słynnego cyklu Raw Air. Pierwszy prolog należał do Roberta Johanssona. Norweg zwyciężył w Oslo i tym samym został pierwszym liderem tegorocznej edycji turnieju. W rozegranym następnego dnia jednoseryjnym konkursie drużynowym triumfowali gospodarze. Drugie miejsce zajęli Japończycy, a trzecie Austriacy. Reprezentanci Polski znaleźli się tuż za podium. Dzięki świetnemu występowi i rekordowi Holmenkollbakken (144 m) Robert Johansson umocnił się na pozycji lidera cyklu. Norweg został również zwycięzcą niedzielnego konkursu, w którym zdobycie Kryształowej Kuli zapewnił sobie Ryoyu Kobayashi.
Lillehammer
Kolejnym przystankiem turnieju było Lillehammer. Tam w prologu najlepiej spisał się Junshiro Kobayashi. Drugi był jego brat Ryoyu. Dzień później w konkursie indywidualnym triumfował Stefan Kraft. Drugi był Robert Johansson, a trzeci Ryoyu Kobayashi. Kamil Stoch zajął miejsce tuż za podium.
Trondheim
Prolog w Trondheim należał do Stefana Krafta. Dzięki zwycięstwu Austriak objął też prowadzenie w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Świetne trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki. Drugi dzień w Trondheim przyniósł, po raz kolejny, dominację Ryoyu Kobayashiego. Japończyk pewnie wygrał konkurs. Obok niego, na drugim stopniu podium stanął Andreas Stjernen, dla którego był to ostatni konkurs w karierze.
Vikersund
W prologu na Vikersundbakken górą był Ryoyu Kobayashi. Drużynowy konkurs lotów wygrali Słoweńcy, którzy pokonali zespoły Niemiec i Austrii. Biało-Czerwoni po raz kolejny znaleźli się tuż za podium. Następnego dnia, w finałowym konkursie turnieju, triumfował Domen Prevc. Słoweniec o 0,1 punktu pokonał  Ryoyu Kobayashiego, który z kolei został zwycięzcą całego cyklu Raw Air. Najlepsze miejsce w karierze zajął Jakub Wolny, który po świetnych skokach był czwarty!

W klasyfikacji generalnej 3. edycji cyklu Raw Air, za Kobayashim uplasowali się kolejno: Stefan Kraft, Robert Johansson, Markus Eisenbichler, Johan Andre Forfang, Simon Ammann, Dawid Kubacki, Jakub Wolny, Kamil Stoch i Jewgienij Klimow.  Piotr Żyła zakończył rywalizację w turnieju na 17. miejscu. Stefan Hula był 39., a Paweł Wąsek 54.

PŚ w Planicy
Kwalifikacje do przedostatniego indywidualnego konkursu w sezonie wygrał Ryoyu Kobayashi. Świetnie zaprezentował się Piotr Żyła, który pofrunął na odległość aż  247,5 metra.
Konkurs indywidualny
W piątkowym konkursie pierwsze zwycięstwo w karierze odniósł Markus Eisenbichler. Niemcowi udało się wyprzedzić Kobayashiego, a także Piotra Żyłę, któremu po raz kolejny w tym sezonie udało się wskoczyć na podium.
Konkurs drużynowy
W sobotę odbył się konkurs drużynowy, który zakończył się historyczną wygraną Polaków. Biało-Czerwoni po raz pierwszy triumfowali jako drużyna w konkursie lotów! Nasza drużyna w składzie Jakub Wolny, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła zdominowała konkurs na Letalnicy. Reprezentacja Polski zapewnił sobie także zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów! Podczas drużynówki ostatni symboliczny skok w karierze oddał Robert Kranjec.
Finał sezonu
Czyli kolejne zwycięstwa Ryoyu Kobayashiego. Japończyk wygrał konkurs, został najlepszym lotnikiem sezonu i triumfatorem cyklu Planica 7. Ustanowił też nowy rekord obiektu - 252 m. Drugi  w finałowym konkursie był Domen Prevc, trzeci Markus Eisenbichler, a czwarty  Piotr Żyła.

Podsumowanie PŚ
Kryształowa Kula trafiła oczywiście w ręce Ryoyu Kobayashiego, który zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ zapewnił sobie już w Oslo podczas turnieju Raw Air. Japończyk zgromadził łącznie aż 2085 punktów. Drugi był Stefan Kraft (1349 pkt.). W TOP 5 sezonu znalazło się aż trzech Polaków! Trzecie miejsce zajął Kamil Stoch (1288 pkt.), czwarte Piotr Żyła (1131 pkt.), a piąte - Dawid Kubacki (988 pkt.).

Polacy zostali też triumfatorami Pucharu Narodów (po raz drugi w historii). Drugą pozycję zajęli Niemcy, a trzecią Japończycy.

Zmiana trenera polskich skoczków
Koniec sezonu przyniósł za sobą koniec współpracy Stefana Horngachera z polską kadrą.  Horngacher oficjalnie potwierdził, że nie przedłuży kontraktu z Polskim Związkiem Narciarskim. Od przyszłego sezonu Austriak obejmie stanowisko szkoleniowca reprezentacji Niemiec.Stanowisko szkoleniowca Polaków obejmie teraz Czech Michal Dolezal, który do tej pory pełnił funkcję asystenta Stefana Horngachera.

Rekordy skoczni pobite w marcu
Ryoyu Kobayashi - 113 m (02.03.2019) Seefeld
Robert Johansson - 144 m (09.03.2019) Oslo
Ryoyu Kobayashi - 252 m (24.03.2019) Planica

Zakończone kariery
W ubiegłym miesiącu narty na kołek odwiesili Andreas Stjernen i Robert Kranjec. Obydwaj pożegnali się ze skokami w pięknym stylu i obydwaj na skoczniach, które znają najlepiej. Ten pierwszy zajmując drugie miejsce w Trondheim, drugi oddając ostatni symboliczny skok podczas ostatniego konkursu drużynowego w Planicy. Kariery skoczka nie będzie też kontynuował członek polskiej kadry młodzieżowej - Damian Skupień.

Puchar Kontynentalny
W zmaganiach niższej rangi Polacy ostatnio radzili sobie bardzo dobrze. Dwukrotnie polski dublet w Czajkowskim, czyli podium Aleksandra Zniszczoła i Andrzeja Stękały oraz czwarte miejsce Macieja Kota w Zakopanem są na to najlepszym dowodem.

Skoki Pań
Emocji w tym miesiącu dostarczali nam nie tylko panowie. W tym sezonie odbył się po raz pierwszy Raw Air Pań. Triumfatorką premierowej edycji została Maren Lundby. Norweżka była bezkonkurencyjna już od samego początku turnieju i bez większych problemów wygrywała niemal wszystkie treningi, prologi i konkursy. Lundby zgromadziła 1144,6 punktu i wyprzedziła drugą Katharinę Althaus (1088,1 pkt.). Trzecia była Juliane Seyfarth (1066,3 pkt.) Do czołowej trzydziestki klasyfikacji generalnej Raw Air udało się wskoczyć Kamili Karpiel.
Maren Lundby została też zdobywczynią Kryształowej Kuli (drugi raz z rzędu). Z nią uplasowały się dokładnie te same zawodniczki, które wcześniej pokonała w klasyfikacji  Raw Air.

Mistrzostwa krajowe
Po zakończeniu sezonu PŚ reprezentanci niektórych nacji walczyli jeszcze o tytuł mistrza kraju. Konkurs o tytuł mistrza Finlandii wygrał  Ilkka Herola. Thomas Aasen Markeng został mistrzem Norwegii (wyprzedził Roberta Johanssona i Halvora Egnera Graneruda), wśród pań najlepiej spisała się Silje Opseth. W rywalizacji nie wzięli udziału Johann Andre Forfang oraz Maren Lundby. W kobiecych mistrzostwach Rosji  triumfowała Irina Awwakumowa. W Estonii najlepsi byli Annemarii Bendi oraz Kevin Maltsev.

Źródło: informacja własna, Skoki okiem kobiet