Nie będzie zaostrzenia przepisów dotyczących ważenia zawodników

by - 3:19 PMW zeszłym roku FIS wprowadził zmiany w przepisach związanych z ważeniem zawodników. Chodziły słuchy, że przed przyszłym sezonem zasady te zostaną jeszcze bardziej zaostrzone. A wszystko po to, by skoczkowie mogli przybrać na wadze. Okazało się jednak, że żadnych dodatkowych zmian nie będzie, ponieważ mogłyby one doprowadzić do zakończenia karier wielu świetnych zawodników.


Zmiany polegały na wprowadzeniu zasady ważenia skoczków bez butów i wkładek, zachowując wcześniejszą tabelę BMI. Zmniejszało to ich wagę o około 1,5 kilograma. Dzięki temu zawodnicy mogliby ważyć więcej. Tymczasem okazało się, że skoczkowie zamiast przybierać na wadze, skakali w po prostu w krótszych nartach. W tej sytuacji przepis ten stracił sens.
FIS przygotował więc projekt zmian w tabeli BMI, dzięki którym zawodnicy, którzy ważą zbyt mało byli by dyskwalifikowani. Przeprowadzono też specjalne symulacje, które z kolei wykazały, że po zaostrzeniu reguł w ten sposób, wielu świetnych zawodników byłoby zmuszonych do zakończenia kariery z powodu zbyt małej masy ciała.

Na tę chwilę FIS używa tabeli, według której za każdy kilogram mniej zawodnik ma odpowiednio krótsze narty. Zaostrzenia miały polegać na tym, że zawodnik im bardziej będzie odbiegał od BMI na poziomie 21, tym bardziej będzie karany przez Federację. Jednak pomysł ten prawdopodobnie nie wejdzie w życie, a na pewno nie w przyszłym sezonie.


źródło: Onet

You May Also Like

0 komentarze