Co to są skoki weteranów?

by - 3:41 PM

fot: vigga.no

Skoki narciarskie wydają się dyscypliną sportu tylko dla trenujących zawodowców. Jednak nie wszyscy o tym wiedzą, że co roku odbywają się Mistrzostwa Świata weteranów w skokach narciarskich, czyli właśnie zawody dla skoczków-amatorów.

Mistrzostwa te różnią się od Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, gdyż odbywają się co roku. Pierwszy raz miały miejsce w USA w 1990 r. Kilka razy miały też miejsce w Polsce- w Zakopanem i w Szczyrku. W 2006 powstała też letnia edycja tych mistrzostw. Organizowane są one przez federację IMC.

Jednak kim są ci weterani? Czy są to prawdziwi amatorzy? Właśnie niekoniecznie, najczęściej są to "emerytowani" skoczkowie, którym trudno się rozstać z ulubioną dyscypliną sportu. Nie zawsze występowali oni w Pucharze Świata, ale i takich nie brakuje. W mistrzostwach weteranów brały udział takie legendy jak Goldberger, Nykänen czy Widhölzl. Ponieważ by wziąć udział w mistrzostwach wystarczy przez trzy lata nie skakać pod licencją FIS.

Mistrzostwa te rozgrywa się w różnych kategoriach wiekowych. Istnieje osobna kategoria dla kobiet, która jest bez ograniczeń wiekowych. Jeśli zaś chodzi o mężczyzn, to istnieje kategoria 0- od 25 do 29 roku życia i następnie kategorii jest jeszcze 13, gdzie ostatnia przeznaczona jest dla skoczków w wieku 90-94 lata. 

A zatem na tych mistrzostwach można zobaczyć prawdziwych weteranów skoków. I oczywiście, że tak- są i tacy, którzy nadal latają z nartami rozstawionymi równolegle. Niektórzy nawet, mimo swojego wieku, myślą o tym, żeby nauczyć się skakać stylem V. 

źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze