Top10 tygodnia - 25.02-03.03

by - 1:40 PM

Za nami bardzo emocjonujący tydzień. Dzięki Mistrzostwom Świata dużo się działo w świecie skoków narciarskich, ale wybrałyśmy tylko 10 najważniejszych wydarzeń z minionego tygodnia.

10. Problemy Macieja Kota podczas występu w Pucharze Kontynentalnym.
Podczas gdy w Austrii odbywały się Mistrzostwa Świata, Maciej Kot brał udział w PK, który odbywał się w Norwegii. Polak miał problemy z butem, ale koniec końców oddał swój skok w bucie sklejonym taśmą. Polak potrafi.

9. Tomasz Pilch z medalami OOM.
W czwartek 28. lutego zakończyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych. Konkursy odbywały się w Zakopanem na Średniej Krokwi (26.01), gdzie Tomasz Pilch razem z drużyną wywalczyli złoty medal, oraz na Wielkiej Krokwi, na której udało mu się wywalczyć indywidualnie złoty medal. Pilch startował w kategorii "Junior A".

8. Maren Lundby została mistrzynią świata.
Reprezentantka Norwegii po swoich świetnych skokach wywalczyła złoty medal na skoczni normalnej. Lundby oddała skoki na 106,5. m oraz 104,5. m. Drugie miejsce zajęła Katharina Althaus, którejdo pierwszego miejsca brakło jedynie 0,5 punktu. Na trzecim miejscu uplasowała się Daniela Irashko-Stolz.

7. Pierwszy w historii konkurs drużynowy kobiet dla reprezentacji Niemiec.
We wtorek 26. lutego, na skoczni w Seefeld odbył się konkurs drużynowy kobiet. Niekwestionowanymi mistrzyniami została reprezentacja Niemiec, w składzie:  Juliane Seyfarth, Ramona Straub, Carina Vogt oraz Katharina Althaus. Niemki łącznie zdobyły 898,9. pkt. Drugie miejsce przypadło reprezentacji Austrii, która straciła 18,6. pkt do pierwszego miejsca, a trzecie pozycja należała do reprezentacji Norwegii.

6. Oburzenie Norwegów po zwycięstwie Dawida Kubackiego.
Jak wiemy w konkursie na normalnej skoczni w Seefeld, karty rozdawała pogoda, czyli można powiedzieć, że mieliśmy małą powtórkę IO z Pyeongchang, ale tym razem dla nas dobrą. Po zwycięstwie Dawida Kubackiego, były norweski skoczek Johan Remen Evensen tak  to skomentował: Czuję się sprowokowany zachowaniem Kubackiego. Powinien okazać więcej szacunku, bo wygrał w taki, a nie inny sposób. Ten konkurs to skandal, a mistrz świata nie powinien zostać wyłoniony w taki sposób. Jednak dzień później Dawid pokazał na co go stać i co potrafi mistrz świata.

5. Odejdzie czy zostanie?
Mowa tutaj o trenerze reprezentacji Polski, czyli Stefanie Horngacherze. Sezon zimowy w skokach narciarskich powoli dobiega końca, a to oznacza, że trener polskich skoczków będzie musiał podjąć trudną decyzję o zakończeniu współpracy "z nami". Austriacki szkoleniowiec na pewno podejmie słuszną decyzję.

4. Lindvik zwycięża w Renie
W miniony weekend w Renie odbywał się Puchar Kontynentalny i w obydwu konkursach triumfował Norweg Marius Lindvik. W sobotnim konkursie obok Lindvika na podium znaleźli się również Robin Pedersen i Clemens Aigner, najlepszy z Polaków - Aleksander Zniszczoł uplasował się na 8. pozycji. Dzień później, pierwsze miejsce nie uległo zmianie i nadal triumfował Marius, drugie miejsce przypadło Fredrikowi Villumstadowi, natomiast trzecie miejsce zajął Martin Hamman. Maciej Kot wypadł najlepiej z reprezentantów Polski i zajął 9. miejsce.

3. Wspaniała postawa Stefana Huli.
Stefan Hula wykazał się bardzo sportową postawą i na czas konkursu drużyn mieszanych pożyczył swoje buty reprezentantowi Czech - Viktorowi Polaskowi.

2. Debiut polskiej drużyny mieszanej.
Podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Polska po raz pierwszy wystawiła drużynę w konkursie mieszanym. Jej skład to: Kamila Karpiel, Kinga Rajda, Kamil Stoch, Dawid Kubacki. Po pierwszej serii drużyna zajmowała trzecią pozycję, a cały konkurs zakończyła na miejscu 6. co jest bardzo dobrym wynikiem!

1. Złoty Kubacki i srebrny Stoch!
Przyznać się, kto przestał oglądać konkurs na normalnej skoczni po pierwszej serii? To co wydarzyło się w piątkowy wieczór było niesamowite. Awans Dawida z 27. pozycji na pierwsze miejsce oraz wicemistrzostwo dla Kamila Stocha. Kto by się spodziewał takiego scenariusza po pierwszej serii? Polacy dokonali niemożliwego. Wielkie gratulacje! Konkurs ten na pewno przejdzie do historii.

Źródło: informacja własna