Top10 tygodnia - 18.03-24.03

by - 1:37 PM


Wczoraj przeżywaliśmy zakończenie sezonu 2018/2019, a dzisiaj z początkiem nowego tygodnia niestety już bez konkursów w skokach mamy dla Was przegląd wydarzeń. Bardzo trudno było wybrać tylko dziesięć i to tych najważniejszych. Dzisiaj zaczniemy od nr 1. 


1. Polska z Pucharem Narodów. 
W sobotę reprezentacja Polski zapewniła sobie zwycięstwo w Pucharze Narodów, oraz po raz pierwszy w historii wygrali konkurs drużynowy w lotach. Podczas całego sezonu Polska zdobyła 6083 punkty. Drugą najlepszą drużyną zostały Niemcy, a trzecią Japonia. 

2. Odejście Stefana Horngachera i jego następca. 
Po ostatnim konkursie sezonu 2018/2019, Stefan Horngacher ogłosił w końcu swoją decyzję dotyczącą prowadzenia Polskiej drużyny. Austriak żegna się z naszą reprezentacją, z którą spędził trzy sezony. Jego następcą został Michal Dolezal, który dotychczas pełnił funkcję jego asystenta. 

3. Ryoyu Kobayashi wygrywa wszystko.
Młody Japończyk bez zwątpienia zdominował ten sezon w skokach narciarskich i odebrał Kryształową Kulę. Kobayashi zdobył w sumie 2085 punktów. Przypomnijmy, że Ryoyu w tym sezonie wygrywał w cyklach tj. Turniej Czterech Skoczni, Willingen Five, RawAir oraz Planica 7. Oprócz tego sięgnął również po Małą Kryształową Kulę. Nie zapomnijmy, że Japończyk ustanowił nowy rekord na Letalnicy - 252 metry. 

4. Ostatni konkurs Wernera Schustera jako trenera reprezentacji Niemiec. 
Werner Schuster pełnił funkcję trenera reprezentacji Niemiec od 2008 roku, aż do 24. marca 2019. Pod wodzą Schustera Niemcy zdobyli między innymi złoty medal drużynowo na IO w Soczi, indywidualnie złoto olimpijskie Andreasa Wellingera z Pyeongchang, a ostatnio jego podopieczny Markus Eisenbichler został Mistrzem Świata na dużej skoczni. 

5. Koniec kariery i pożegnanie Roberta Kranjca.
Podczas przerwy między seriami sobotniego konkursu drużynowego, Robert Kranjec oddał swój ostatni skok w karierze, a chorągiewką machnęła jego córeczka Pika. Kranjec przekazał również opaskę kapitana - dostał ją Peter Prevc. 

6. Zniszczoł i Stękała dominują w Rosji. 
W miniony weekend w Rosji odbywały się zawody Pucharu Kontynentalnego. W sobotnim konkursie na podium stanęło dwóch polskich zawodników - na pierwszym miejscu Aleksander Zniszczoł, a na drugim Andrzej Stękała. Dzień później w niedzielę scenariusz się powtórzył - Zniszczoł odniósł trzecie z rzędu zwycięstwo w PK i tym samym zapewnił Polsce dodatkową kwotę startową na konkurs LGP. Natomiast Andrzej Stękała ponownie zajął drugie miejsce. 

7. Rekordzista Jakub Wolny. 
Podczas weekendu w Planicy Jakub Wolny pobijał swoje rekordy. Po zawodach w Vikersund rekord życiowy Jakuba wynosił 230. metrów, aż do pierwszych zawodów w Planicy, gdzie w pierwszej serii poprawił swój rekord o 5,5. metra. Dzień później w sobotę. 

8. Lundby zgarnia Kryształową Kulę. 
Reprezentantka Norwegii zdobyła Kryształową Kulę za miniony sezon. Norweżka zebrała 1909 punktów. Będąca na drugim miejscu Niemka Katharina Althaus do liderki straciła 416 punktów. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ Pań przypadło Juliane Seyfarth.  

9. Pierwsze zwycięstwo Markusa Eisenbichlera w PŚ. 
W piątek 22. marca, niemiecki zawodnik po raz pierwszy w karierze stanął na najwyższym stopniu podium. Swoje zwycięstwo zapewnił sobie skokami na 238,5. m i 233. m. Tuż obok niego na "pudle" stanęli Ryoyu Kobayashi i Piotr Żyła.

10. Włodzimierz Szaranowicz odchodzi. 
W czwartek 21. marca Włodzimierz Szaranowicz obchodził swoje 70. urodziny. W ten sam dzień ogłosił koniec swojej przygody z dziennikarstwem. Szaranowicz podczas IO w Pyeongchang ogłosił, że są to już jego ostatnie igrzyska w roli komentatora. Jako dziennikarz wziął udział w osiemnastu Igrzyskach Olimpijskich, zarówno letnich jak i zimowych. 

Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze