Top10 tygodnia - 11.03-17.03

by - 3:06 PM

Końca dobiegł przedostatni tydzień z zawodami skoków narciarskich a dopiero co sezon się zaczął... ubiegłe dni obfitowały w wiele wydarzeń, ale my standardowo wyłonimy tylko 10 najważniejszych.

10. Kamila Karpiel z rekordem Polski.
Podczas poniedziałkowych kwalifikacji (prologu) na skoczni Lysgaardsbakken (HS140), reprezentantka Polski - Kamila Karpiel ustanowiła nowy kobiecy rekord Polski. Polska skoczkini w swojej próbie uzyskała 121, 5. metra.

9. Andreas Stjernen ostatni raz na podium.
Zawody cyklu RawAir w Trondheim były ostatnimi zawodami w karierze Andreasa Stjernena. Norweg swoje ostatnie skoki oddał na skoczni Granåsen, pozwoliły mu one stanąć na drugim stopniu podium. A tak wypowiadał się Stjernen po zawodach w Trondheim: Zdecydowałem, że zakończę karierę właśnie tutaj. Wielokrotnie oddawałem takie skoki, jak te konkursowe, na Granåsen. Świetnie było to powtórzyć. Podium na finiszu przygody ze skokami było moim marzeniem. Jestem bardzo, bardzo szczęśliwy. Są tu ze mną moi najbliżsi, to naprawdę wyjątkowy dzień.

8. Przemysław Kantyka odkłada narty na bok.
Po zakończeniu niedzielnego konkursu Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem, Przemysław Kantyka ogłosił zakończenie kariery skoczka narciarskiego. Zawodnik LKS Klimczok Bystra uda się jeszcze na ostatni konkurs PK, który będzie miał miejsce w najbliższy weekend w Czajkowskim.

7. Planica bez Stephana Leyhe.
Przypomnijmy, że niemiecki skoczek zaliczył upadek podczas konkursu w Oslo. Leyhe przewrócił się ranił twarz oraz doznał urazu kostki. Jednak pomimo tego upadku Niemiec zdecydował się wystąpić w Lillehammer i Trondheim, ale zawodnik nadal odczuwał ból w nodze, więc zdecydowano, że nie wystąpi on podczas zawodów na Vikersundbakken i podczas zakończenia sezonu w Planicy. Stephan Leyhe przez cały sezon uzbierał 636 punków.

6. Luca Egloff zakończył karierę.
Kolejny młody skoczek postanowił zakończyć karierę. O tej decyzji Luca poinformował na swoim instagramowym profilu, po zakończeniu  konkursu PK w Zakopanem: To jest to! Kończę moją karierę skoczka narciarskiego. Jestem bardzo wdzięczny za wszystkie doświadczenia jakie zdobyłem i za wszystkie rzeczy, których mogłem się nauczyć. Dziękuje wszystkim, dzięki którym było to możliwe.

5. Maren Lundby wygrywa cykl RawAir Pań.
Pochodząca z Norwegii Maren Lundby wygrała pierwszą edycję RawAir Pań. Norweżka zdobyła łącznie 1144,6.  punktu. Drugie miejsce zajęła Katharina Althaus z Niemiec, a trzecie Juliane Seyfarth, również z Niemiec.

4. Domen Prevc na podium w Vikersund.
Po prawie dwuletniej przerwie, Domen Prevc stanął na najwyższym stopniu podium. Podczas konkursu na największej skoczni świata - Vikersundbakken, Słoweniec był nie do pobicia. Domen oddał dwa świetne skoki - 241. m. i 232,5. m. i wyprzedził zajmującego drugie miejsce Japończyka, AŻ o 0,1 punktu!

3.  Aleksander Zniszczoł zwycięża w Zakopanem.
W ubiegły weekend w Zakopanem skoczkowie rywalizowali w ramach drugoligowych zawodów Pucharu Kontynentalnego. W niedzielnym konkursie na najwyższym stopniu podium stanął Aleksander Zniszczoł, który swoje zwycięstwo zawdzięcza skokom na odległość 138,5. m. oraz 134,5. m.

2. Świetny występ Jakuba Wolnego w Vikersund.
Jakub Wolny zawody w Vikersund może uznać za udane. W niedzielnym konkursie indywidualnym Polski zawodnik zajął czwartą pozycję, jak dotąd najlepszą w karierze i okazał się być najlepszym Polakiem w konkursie na Vikersundbakken. Wolny poprawił także swój rekord życiowy. W klasyfikacji generalnej cyklu RawAir Jakub Wolny zajął 8. miejsce.

1. Ryoyu Kobayashi zwycięzcą cyklu RawAir.
Japoński skoczek zgarnął wielki talerz za wygraną w cyklu RawAir i został także pierwszym Japończykiem, który tego dokonał. Kobayashi w sumie zdobył 2461,5. punktu i miał 2.9. pkt przewagi nad zajmującym drugie miejsce Austriakiem Stefanem Kraftem. Trzecie miejsce w RawAir przypadło Norwegowi - Robertowi Johanssonowi.

Źródło: informacja własna.