Skoki dla opornych - Raw Air

by - 8:41 AM

Kolejna edycja Raw Air zbliża się wielkimi krokami. W dzisiejszej odsłonie Skoków dla Opornych przedstawiamy Wam właśnie ten cykl. Sprawdźcie gdzie i kiedy odbędą się konkursy, jakie są zasady ich rozgrywania i jakie nagrody czekają na zwycięzców. Mamy też dla Was kilka ciekawostek. Zapraszamy!

Cykl Raw Air odbywa się co roku (od sezonu 2016/17). Skoczkowie rywalizują w czterech norweskich miejscowościach: Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund

Punktacja
Zasada jest prosta - wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej punktów za skoki konkursowe oraz kwalifikacyjne. Jeżeli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, zawodnicy powinni oddać po 16 punktowanych, wliczanych do klasyfikacji generalnej skoków (3 tzw. prologi, czyli kwalifikacje, po dwie próby w dwóch konkursach drużynowych i czterech konkursach indywidualnych)

Nagroda
Zwycięzca cyklu otrzyma 60 tysięcy euro oraz charakterystyczne trofeum - dużą czarną paterę (średnica 100 cm). Drugie i trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji turnieju to odpowiednio kwoty 30 i 10 tysięcy euro.

Skocznie
Turniej jest rozgrywany na czterech norweskich obiektach: Holmenkollbakken w Oslo, Lysgårdsbakken w Lillehammer, Granåsen w Trondheim oraz Vikersundbakken w Vikerund.

Zwycięzcy
Podczas Raw Air rozegranego w 2017 roku triumfował Austriak Stefan Kraft. Wówczas na drugim stopniu podium stanął Kamil Stoch, a trzeci był Andreas Wellinger. Rok później zwycięzcą został Kamil Stoch, który wyprzedził dwóch Norwegów - Roberta Johanssona i Andreasa Stjernena.

Raw Air kobiet
Ten sezon jest wyjątkowy jeżeli chodzi o skoki pań. Dlaczego? Ponieważ po raz pierwszy odbędzie się kobieca edycja turnieju. Skoczkinie będą rywalizowały w Oslo, Lillehammer i Trondheim. Oddadzą więc dziewięć punktowanych skoków (trzy kwalifikacyjne i sześć  konkursowych).

Ciekawostki
Kamil Stoch jest jak dotąd jedynym zawodnikiem, któremu udało się zwyciężyć we wszystkich prologach rozegranych w ramach jednej edycji turnieju. Polak wygrał wszystkie kwalifikacje do konkursów indywidualnych, a potem zapewnił sobie wygraną w całym cyklu. Co więcej Kamil  nawet na chwilę nie stracił pozycji lidera w klasyfikacji generalnej turnieju. Nasz Mistrz prowadził nieprzerwanie od pierwszego, aż do szesnastego punktowanego skoku. Zdobył też najwięcej punktów  (2590,6 pkt) i wygrał łącznie najwięcej konkursów i prologów, bo aż 10, w jednej edycji.

Kalendarz
W tym sezonie odbędzie się trzecia edycja cyklu Raw Air. Turniej rozpocznie się prologiem 8 marca w Oslo, a Zakończy konkursem indywidualnym w Vikersund.