Podsumowanie sezonu Pucharu Świata Kobiet 2018/19

by - 9:42 PM

Maren Lundby, fot. ao.no

Jak na stronę tworzoną przez kobiety przystało, nie możemy w naszych posezonowych podsumowaniach pominąć Pucharu Świata Kobiet. Choć zawody tej rangi pokazywane są w telewizji bardzo rzadko, wielu kibiców i kibicek skoków narciarskich śledzi je za pośrednictwem relacji na portalach internetowych. Przypomnijmy, jak przedstawiał się tej zimy układ sił w skokach kobiet i które zawodniczki mogą zaliczyć miniony sezon do udanych:

Rywalizacja rozpoczęła się na przełomie listopada i grudnia konkursami w Lillehammer, zaliczanymi do cyklu Lillehammer Triple, a zakończyła 24 marca zawodami w Czajkowskim, które wchodziły w skład Russian Tour Blue Bird. Poza dwoma wymienionymi turniejami w trakcie sezonu odbył się także kobiecy Raw Air (10-14 marca) obejmujący konkursy w Oslo, Lillehammer (ponownie) i Trondheim. 15 indywidualnych konkursów odbyło się na skoczniach normalnych, a 9 - na skoczniach dużych.

Najlepszą zawodniczką minionego sezonu była zdecydowanie Norweżka Maren Lundby. Zwyciężyła w 12-tu konkursach, z czego sześć jej wygranych nastąpiło pod rząd. Została również indywidualną mistrzynią świata na skoczni normalnej. Jednak w pierwszej połowie sezonu jej dominacja nie była wcale tak oczywista - przed nowym rokiem najwięcej, bo trzy zwycięstwa miała na swoim koncie Katharina Althaus. Niemka zwyciężyła również w cyklu Lillehammer Triple oraz pobiła rekord skoczni we francuskim Premanon. W trakcie tego sezonu rekordy skoczni zostały pobite 6 razy - autorką trzech z nich była Lundby, dwóch - Juliane Seyfarth, a jednego - Katharina Althaus.

W trakcie tego sezonu odbyły się dwa konkursy drużynowe - w Ljubnie oraz Zao. W obu triumf odniosły Niemki. Reprezentantki tego kraju wygrały również klasyfikację generalną Pucharu Narodów. W Titisee-Neustadt miał odbyć się mikst, jednak, jak pamiętamy, cały weekend zawodów został odwołany.

Zwyciężczynią klasyfikacji generalnej Pucharu Świata została Maren Lundby z dorobkiem 1909 pkt. Na podium cyklu obok niej znalazły się dwie Niemki - Katharina Althaus (1493 pkt) oraz Juliane Seyfarth (1451 pkt). Czwarte miejsce zajęła japońska mistrzyni, Sara Takanashi (1190 pkt).

Tej zimy mieliśmy okazję śledzić zmagania w Pucharze Świata dwóch Polek - Kamili Karpiel i Kingi Rajdy. Swoje pierwsze punkty w zawodach tej rangi zdobyła Karpiel w Ljubnie. W całym sezonie uzbierała ich 7; o punkt mniej miała na swoim koncie Rajda.

Źródło: informacja własna