Najlepsi w historii RawAir oraz na poszczególnych skoczniach

by - 4:13 PM

fot. wikipedia.org

Przed nami kolejna edycja Raw Air. Z tej okazji przygotowałyśmy dla Was obszerny artykuł na temat tego turnieju, a także "Najlepszych w historii" w poszczególnych konkursach.

Raw Air rozgrywany jest od sezonu 2016/2017. W skład cyklu wchodzą konkursy na czterech norweskich skoczniach - w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund, oraz kwalifikacje, które tutaj nazywane są "prologami". Pierwszym historycznym zwycięzcą Raw Air został Austriak Stefan Kraft. Kamil Stoch, który w 2017 roku był drugi, triumfował rok później. To on ma na swoim koncie najwięcej wygranych konkursów i prologów - aż 10. Drugi w tej klasyfikacji jest Kraft z dorobkiem 5 wygranych.

Ciekawostki:
Kamil Stoch wygrał wszystkie prologi w jednej edycji turnieju. Także jako jedyny do tej pory prowadził w klasyfikacji generalnej cyklu od samego początku do końca. W 2018 roku był on liderem od pierwszej do szesnastej serii skoków.


OSLO:
W Oslo konkursy Pucharu Świata odbywają się od inauguracji tej imprezy czyli od sezonu 1979/1980. W sezonach 1993/1994 (z powodu złych warunków atmosferycznych), 2008/2009 (z powodu przebudowywania skoczni) i 2010/2011 (z powodu organizowania mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym) konkursy nie odbyły się.  Areną zmagań jest skocznia Holmenkollbakken w Oslo.

Pierwszy konkurs na skoczni wygrał Austriak Armin Kogler przed Finem Jari Puikkonenen i innym reprezentantem Austrii, Hubertem Neuperem.

15. marca 1996 roku odbył się pierwszy konkurs drużynowy na Hollmenkollenbakken. Triumfowała Austria, gospodarze stanęli na drugim stopniu podium, a Niemcy byli trzeci.

W tym samym roku konkurs indywidualny wygrał Adam Małysz. Fin Janne Ahonen zajął drugą pozycję, a trzecie miejsce wywalczył Japończyk Masahiko Harada.

Małysz triumfował w Oslo jeszcze cztery razy - w 2001, 2003, 2006, 2007, co czyni go "Najlepszym w historii" konkursów na Hollmenkollenbakken.

LILLEHAMMER:
Zawody w skokach narciarskich w Lillehammer przeprowadzane są w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich, od sezonu 1983/1984. Areną zmagań jest skocznia Lysgårdsbakken  o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na 123 metrze i wielkości 140 metrów. Aktualnym rekordzistą skoczni jest Simon Amman, który 6. grudnia 2009 roku wylądował na 146 metrze.

Pierwszy konkurs odbył się 9. marca 1984 roku na Balbergbakken, a wygrał go Czech Pavel Ploc. Matti Nykänen z Finlandii zajął drugie miejsce, a Ernst Vettori z Austrii był trzeci.

Kolejny raz Lillehammer gościło najlepszych skoczków globu w 1993 roku. W konkursie na skoczni, na której do tej pory odbywają się zawody, triumfował reprezentant gospodarzy, Espen Bredesen , Takanobu Okabe z Japonii uplasował się tuż za nim, a Andreas Goldberger z Austrii zajął trzecie miejsce.

W 2012 roku odbył się pierwszy konkurs drużynowy. Ku uciesze gospodarzy zwyciężyła reprezentacja Norwegii przed Japonią i Włochami.

W 2016 oraz w 2018 roku triumfował Kamil Stoch, a inny reprezentant Polski zajął drugą pozycję - w 2016 roku był to Maciej Kot, a w 2018 Dawid Kubacki.

Najwięcej zwycięstw w konkursach indywidualnych mają na swoim koncie Austriacy. Pierwszy w klasyfikacji zwycięstw jest Gregor Schlierenzauer, który jest absolutnym rekordzistą jeśli chodzi o ilość wygranych konkursów. Triumfował on na Lysgårdsbakken aż sześciokrotnie. Do tego raz był drugi i raz trzeci. 

TRONDHEIM:
Zawody z cyklu Pucharu Świata organizowane są w norweskim Trondheim od sezonu 1990/1991. Areną zmagań jest skocznia Granåsen o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na 124 metrze i rozmiarze 140 metrów. Aktualnym rekordzistą obiektu jest Kamil Stoch, który 15. marca 2018 roku podczas RawAir skoczył 146 metrów. 

Do tej pory w Trondheim odbyło się 21 konkursów, przy czym Norwegowie triumfowali tam tylko dwukrotnie.

Pierwszy konkurs z cyklu Pucharu Świata wygrał Austriak Heinz Kuttin. Drugie miejsce na podium przypadło Szwedowi Mikael Martinsson, a reprezentujący gospodarzy Øyvind Berg był trzeci. 

Rok później odbyły się dwa konkursy. W pierwszym triumfował, jak rok wcześniej, Heinz Kuttin, natomiast drugi padł łupem Fina Toniego Nieminena.

Kolejne zawody na Granåsen miały miejsce w 1996 roku. W konkursie drużynowym triumfowała reprezentacja Finlandii przed Japonią i Niemcami. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych konkurs indywidualny został odwołany.

W 2001 roku triumfował Adam Małysz. Andreas Goldberger z Austrii zajął drugie miejsce, a Igor Medved  ze Słowenii był trzeci.

Janne Ahonen jest skoczkiem, który najwięcej razy stał na podium konkursów w Trondheim. Dwa zwycięstwa, jedno drugie miejsce i jedno trzecie miejsce dają mu prowadzenie w klasyfikacji najlepszych skoczków na Granåsen.

VIKERSUND:
Konkursy z cyklu Pucharu Świata organizowane są w Vikersund od inauguracji tej imprezy, a zatem od sezonu 1979/1980. Areną zmagań jest Vikersundbakken, czyli skocznia do lotów narciarskich, której punkt konstrukcyjny umieszczony jest na 200 metrze, a rozmiar obiektu to 240 metrów. Aktualnym rekordzistą jest Austriak Stefan Kraft, który 18. marca 2017 roku poszybował na 253,5 metra. Jest to oficjalny rekord świata w długości skoku.

W pierwszym konkursie triumfował reprezentant gospodarzy Per Bergerud przed Stanisławem Bobakiem z Polski i Jánem Tánczosem z Czech.

Kolejny raz Vikersund gościło konkursy Pucharu Świata w 1983 roku. W obu zwyciężył Fin Matti Nykänen. W pierwszym ex aequo drugie miejsce zajęli Austriak Hans Wallner i reprezentant Czechosłowacji Pavel Ploc. W drugim natomiast drugie miejsce wywalczył Kanadyjczyk Horst Bulau, a trzecie Tuomo Ylipulli z Finlandii.

1. marca 1998 roku odbyły się dwa ostatnie konkursy przed dłuższą przerwą. W porannym triumfował Austriak Andreas Widhölzl przed Niemcem Svenem Hannawaldem i Japończykiem Akira Higashi, natomiast w wieczornym całe podium przypadło Japończykom. Takanobu Okabe był pierwszy, Hiroya Saitō drugi, Noriaki Kasai trzeci.

Puchar Świata powrócił do Vikersund w 2009 roku w zastępstwie Oslo, gdzie przebudowywana była skocznia Holmenkollbakken. 14. marca 2009 odbył się wieczorny konkurs drużynowy wygrany przez Austriaków. 15. marca 2009 w konkursie indywidualnym zwyciężył Gregor Schlierenzauer z Austrii. Drugi był Szwajcar Simon Ammann, a trzecie miejsce zajął Rosjanin Dimitrij Wasiljew.

Kolejne zawody Pucharu Świata w Vikersund, już na przebudowanej skoczni, odbyły się 12. i 13. lutego 2011 w ramach próby przed Mistrzostwami Świata w lotach narciarskich, które odbyły się w 2012 roku. W pierwszym konkursie zwyciężyli ex aequo Gregor Schlierenzauer i Johan Remen Evensen, a trzecie miejsce zajął Simon Ammann. Także w drugim konkursie Austriak stał na najwyższym stopniu podium. Johan Remen Evensen zajął drugie miejsce, a Adam Małysz był trzeci.

W 2018 roku konkurs indywidualny zdominowali godpodarze. Triumfował Robert Johansson, drugie miejsce zajął Andreas Stjernen, a Daniel-André Tande był trzeci.

Najwięcej zwycięstw na Vikersundbakken ma na swoim koncie Austriak Gregor Schlierenzauer - 4. Oprócz tego raz stał na trzecim stopniu podium. 


Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze