Top10 tygodnia 11.02-17.02

by - 5:20 PM

Za nami kolejny tydzień, który obfitował w wiele wydarzeń związanych ze skokami narciarskimi. Oto przedstawiamy TOP10 minionego tygodnia.

10. Aigner na czele PK.
Podczas gdy w Willingen odbywały się konkursy PŚ, w Oberstdorfie skoczkowie rywalizowali w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Dominatorem PK został Clemens Aigner, który wygrał dwa konkursy i tym samym umocnił się na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej.

9. Domen Prevc, Gregor Schilerenzauer i Daniel-Andre Tande bez powołania na MŚ.
Za tydzień rozpoczynają się Mistrzostwa Świata. Niestety w konkursach nie zobaczymy między innymi Norwega - Daniela-Andre Tande, a przyczyną jego nieobecności jest kontuzja kolana. Na MŚ nie pojedzie również najmłodszy z braci Prevc - Domen. Trener Słoweńców swoją decyzję tłumaczy tym, że forma Domena jest niestabilna, a w ostatnie konkursy kończył poza trzydziestką. Weekend w Willingen źle zakończył się dla Austriaka Gregora Schlierenzauera, który w pierwszym konkursie zajął 42. miejsce, a w drugim został zdyskwalifikowany i dlatego niestety nie zobaczymy go w zawodach podczas Mistrzostw Świata.

8. Polskie skoczkinie na Mistrzostwach Świata.
Po raz pierwszy w historii, w zawodach Mistrzostw Świata udział wezmą polskie skoczkinie. W Seefeld zobaczymy dwie reprezentantki Polski - Kingę Rajdę oraz Kamilę Karpiel.

7. Kolejny triumf Geigera.
W sobotnim konkursie turnieju Willingen Five zwycięstwo odniósł Niemiec Karl Geiger. Jest to drugie zwycięstwo Geigera w karierze. Niemiecki zawodnik zwycięstwo zapewnił sobie, dzięki skokom na 142. m i 150,5. m.  Obok niego na podium stanęli również Kamil Stoch i Ryoyu Kobayashi.

6. Maciej Kot nie powalczy w Seefeld.
17.02 - Światowy Dzień Kota, niestety nie był on szczęśliwy dla "naszego Kota". Słaby występ w Willingen przekreślił jego szanse na pojawienie się w Mistrzostwach Świata, pomimo tego, że Stefan Horngacher do Seefeld może wziąć 6. zawodników, powołał ich tylko pięciu. Maciej Kot w tym czasie będzie rywalizował w konkursach Pucharu Kontynentalnego.

5. Maren Lundby na szczycie.
W Oberstdorfie, oprócz Pucharu Kontynentalnego odbywał się również Puchar Świata Pań. Norweżka wygrała zarówno sobotni jak i niedzielny konkurs PŚ. W sobotę obok niej na podium znalazły się również Katharina Althaus i Ursa Bogataj. Natomiast w niedzielę drugie miejsce przypadło Juliane Seyfarth, a na trzecim miejscu stanęła Sara Takanashi.

4. Piotr IV Żyła, już nie czwarty.
Podczas niedzielnego konkursu w Willingen, Piotr Żyła przerwał swoją passę zajmowania czwartego miejsca i wskoczył na podium, co prawda na jego najniższy stopień, ale jak sam Piotrek przyznał "4 dobre, ale 3 lepsze".

3. Jakub Wolny indywidualnie najlepszy w "drużynówce".
Po bardzo nieudanym występie Jakuba Wolnego w konkursie drużynowym w Lahti w miniony weekend, bardzo dobrze wypadł podczas "drużynówki" w Niemczech. Wolny oddał skoki na 140,5. m. i 141,5. m.

2. Willingen Five dla Ryoyu Kobayashiego.
Młody Japończyk pokazuje, że nadal jest w formie. Wygrał nie tylko niedzielny konkurs, ale również cały turniej Willingen Five zdobywając w nim 737,5. punktów.

1. Drużynowe zwycięstwo reprezentacji Polski w Willingen.
W piątkowe popołudnie w Willingen odbył się konkurs drużynowy. Niekwestionowanym zwycięzcą została reprezentacja Polski, w składzie - Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Nad reprezentacją Niemiec, która zajęła drugie miejsce, Polska miała aż 79,2. punkty przewagi.

Źródło: informacja własna