Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - Mistrzostwa Świata

by - 7:16 PMNadszedł czas na kolejny wpis z serii Skoki dla opornych. Dzisiaj zajmiemy się omówieniem Mistrzostw Świata w skokach narciarskich, które jak wiemy zaczynają się już niedługo. 

Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich są częścią MŚ w narciarstwie klasycznym. Pierwsze mistrzostwa miały miejsce w Jańskich Łaźniach (Czechy) w roku 1925. Do wybuchu II wojny światowej rozgrywane były co roku, jednak od 1950 roku odbywały się na przemian z Igrzyskami Olimpijskimi. Piętnaście lat później, czyli w 1985 zarządzono, by odbywały się one co 2 lata.

Od  wprowadzenia skoków narciarskich na MŚ w narciarstwie klasycznym, aż do roku 1962 roku, rozgrywano tylko jeden konkurs indywidualny, a punkt konstrukcyjny największej skoczni, na której odbywały się Mistrzostwa Świata, wynosił jedynie 70. m. Po roku 1962 zmagania przeniosły się na dwie skocznie (K70, K90) i na każdej z nich wyłaniano zwycięzców. Konkursy drużynowe w skokach narciarskich zostały wprowadzone w 1978 roku.  Od roku 1991 skoczkowie rywalizowali już na większych skoczniach, których punkt K, wynosił ponad 100. m. 

Do 2007 roku, w MŚ w skokach narciarskich brali udział jedynie panowie, aż do 2009 roku, kiedy to do zawodów dopuszczono kobiety, a od 2013 roku wprowadzono konkurs drużyn mieszanych. Podczas tegorocznych MŚ w Seefeld kobiety, po raz pierwszy będą rywalizować w "drużynówce". 

Najwięcej medali w historii MŚ zdobył Adam Małysz, który ma ich 6, w tym cztery złote, co czyni go również zawodnikiem, który zdobył ich najwięcej, oraz po jednym srebrnym i brązowym. Jeśli chodzi o zmagania drużynowe, największą ilością medali może pochwalić się reprezentacja Austrii, która ma ich na swoim koncie aż 16 - 9 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe. 

Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze