Najlepsza drużyna w historii na Mistrzostwach Świata

by - 8:02 AM

fot. wikipedia.org

Skoki narciarskie to sport indywidualny, ale skoczkowie bardzo często powtarzają, że bardzo lubią konkursy drużynowe. Walczyć ramię w ramię o dobro drużyny, razem stać na podium, razem smucić się po porażce. Na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym odbywa się konkurs drużynowy, dlatego dziś przed Wami kolejna odsłona serii "Najlepsi w historii", gdzie przyjrzymy się, która drużyna była do tej pory najlepszą na mistrzostwach świata.

Konkursy drużynowe na Mistrzostwach Świata przeprowadzane są od 1978 roku. Pierwszy taki konkurs odbył się na Salpausselce, a wygrała go reprezentacja NRD w składzie: Harald Duschek, Jochen Danneberg, Henry Glaß i Matthias Buse. Drugie miejsce zajęli Finowie, a trzecie Norwegowie.

Cztery lata później triumfowali Norwegowie (Johan Sætre, Per Bergerud, Ole Bremseth, Olav Hansson) przed Austrią i Finlandią. 

W Innsbrucku na Bergisel w 1985 wygrali Finowie (Tuomo Ylipulli, Pentti Kokkonen, Matti Nykänen, Jari Puikkonen). Srebro wywalczyli gospodarze, a reprezentacja NRD zdobyła brązowy medal.

Dwa lata później na Schattenbergschanze w Oberstdorfie ponownie triumfowała reprezentacja Finlandii. Matti Nykänen, Ari-Pekka Nikkola, Tuomo Ylipulli i Pekka Suorsa cieszyli się z drugiego z rzędu mistrzostwa świata. Norwegowie byli wtedy drudzy, a Austriacy zajęli miejsce trzecie. 

W 1989 roku także wygrali Finowie (Ari-Pekka Nikkola, Jari Puikkonen, Matti Nykänen, Risto Laakkonen), a Norwegowie zgarnęli srebrny medal. W tym roku brąz wywalczyła reprezentacja Czechosłowacji.

Świetną passę Finlandii przerwała w 1991 roku Austria. Andreas Felder, Ernst Vettori, Heinz Kuttin i Stefan Horngacher zwyciężyli o 8,1 punktu. Trzecie miejsce natomiast przypadło Niemcom.
W 1993 roku w szwedzkim Falun wygrali Norwegowie (Bjørn Myrbakken, Helge Brendryen, Øyvind Berg, Espen Bredesen) przed reprezentacją Czech oraz Słowacji (państwa te po rozpadzie Czechosłowacji zdecydowały się wystawić wspólną drużynę) i Austrii. 

Finowie na tron powrócili w 1995 roku. Janne Ahonen, Jani Soininen, Ari-Pekka Nikkola i Mika Laitinen dzięki swoim dobrym skokom wygrali o 6,5 punktu z Niemcami i o 52,1 punktu z Japończykami.

W 1997 roku skład podium pozostał taki sam jak przed dwoma laty. Jedyną różnicą była zamiana miejsc reprezentacji Niemiec i Japonii. Pierwsi byli zatem Finowie (Jani Soininen, Ari-Pekka Nikkola, Mika Laitinen, Janne Ahonen), drugie miejsce zajęli Japończycy, a trzecie - Niemcy.

W 1999 roku triumfowali Niemcy (Sven Hannawald, Christof Duffner, Dieter Thoma, Martin Schmitt). Srebro zdobyli Japończycy (podobnie jak dwa lata wcześniej), a brąz przypadł Austriakom.

W 2001 roku odbyły się dwa konkursy drużynowe. Na skoczni normalnej zwyciężyła reprezentacja Austrii (Wolfgang Loitzl , Andreas Goldberger, Stefan Horngacher, Martin Höllwarth) przed Finlandią i Niemcami, natomiast na skoczni dużej wygrali Niemcy (Sven Hannawald, Michael Uhrmann, Alexander Herr, Martin Schmitt) przed Finlandią i Austrią.

W 2003 roku w konkursie drużynowym na skoczni K-120 wygrali Finowie (Janne Ahonen, Tami Kiuru, Arttu Lappi, Matti Hautamäki). Srebro wywalczyli Japończycy, a brązowy medal trafił do Norwegów.

Dwa konkursy drużynowe odbyły się także w 2005 roku. Zarówno na skoczni normalnej, jak i dużej, wygrali Austriacy (Wolfgang Loitzl, Andreas Widhölzl, Thomas Morgenstern, Martin Höllwarth). W pierwszym konkursie drudzy byli Niemcy, a Słoweńcy zajęli miejsce trzecie, natomiast w drugim Finowie zdobyli srebro, a Norwegowie brąz.

W 2007 roku odbył się tylko jeden konkurs drużynowy. Na skoczni HS 134 triumfowali Austriacy (Wolfgang Loitzl, Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern). Srebrny medal zdobyli Norwegowie, a brąz - Japonia.

Trzeci raz z rzędu Austriacy zostali mistrzami świata w 2009 roku. Wolfgang Loitzl, Martin Koch, Thomas Morgenstern i Gregor Schlierenzauer wyprzedzili drugich Norwegów o 33,5 punkta. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Japonii.

Dwa konkursy drużynowe odbyły się także w 2011 roku. Wszyscy musieli oddać królowi co królewskie i w obu konkursach wygrali Austriacy (Gregor Schlierenzauer, Martin Koch, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern), a Norwegowie byli podwójnie srebrni. Na skoczni normalnej brąz wywalczyli Niemcy, a na dużej - Słoweńcy.

Dwa lata później w jedynym konkursie drużynowym, który odbył się na skoczni dużej, zwyciężyła reprezentacja Austrii (Wolfgang Loitzl, Manuel Fettner, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer). Niemcy byli wtedy drudzy, a Polacy trzeci.

Hegemonia Austrii została przerwana dopiero w 2015 roku po 5 tytułach z rzędu. Na skoczni HS 134 wygrali Norwegowie (Anders Bardal, Anders Jacobsen, Anders Fannemel, Rune Velta), wyprzedzając Austriaków o 19,4 punktu. Brązowy medal wywalczyli 

Przed dwoma laty w konkursie drużynowym na skoczni HS 130 triumfowali Polacy. Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch dzięki swoim dobrym skokom mogli cieszyć się ze zwycięstwa nad rywalami. Srebro wywalczyli Norwegowie, a Austriacy brąz.

Łatwo dostrzec, że reprezentacja Austrii  to  najlepsza drużyna w historii Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Dziewięć złotych medali jest tego najlepszym dowodem. W sumie mają oni na koncie aż szesnaście krążków (9-3-4), co jest absolutnym rekordem. Druga według statystyk jest reprezentacja Finlandii - sześć złotych medali, pięć srebrnych i jeden brązowy, co razem daje dwanaście krążków. Dlatego dziś "Najlepszą drużyną w historii na Mistrzostwach Świata" zostaje reprezentacja Austrii.


Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze