Najlepsi w historii Mistrzostw Świata na skoczni normalnej

by - 3:05 PM

fot. wikipedia.org

Kolejna odsłona "Najlepszych w historii" przed nami. Dziś przyjrzymy się konkursom na skoczni normalnej na Mistrzostwach Świata.

W latach 1925-1962 rozgrywany był tylko jeden konkurs indywidualny na dużo mniejszych niż obecnie obiektach (najwyższa skocznia o punkcie konstrukcyjnym K-70). Od 1962 do 1989 zmagania odbywały się na dwóch typach skoczni: K-70 i K-90, na których wyłaniano po jednym mistrzu świata.

Konkurs na skoczni K-65 w 1962 roku wygrał Toralf Engan. Norweg w swoich dwóch skokach składających się na notę końcową skoczył 68 i 70,5 metra i wygrał z drugim Antonim Łaciakiem o 1,1 punktu. Na trzecim stopniu podium stanął reprezentant NRD, Helmut Recknagel, który cztery dni później triumfował w konkursie na skoczni K-90. Srebro na tejże skoczni wywalczył Nikołaj Kamienski z ZSRR, który do Recknagela stracił 15 punktów. Podium uzupełnił Niilo Halonen z Finlandii.

W 1991 roku na skoczni K-90 wygrał Austriak Heinz Kuttin. Drugi był Kent Johanssen z Norwegii, a trzeci Ari-Pekka Nikkola z Finlandii.

W 1999 roku podium konkursu indywidualnego na skoczni normalnej zdominowali Japończycy.  Złoto zdobył Kazuyoshi Funaki, srebro Hideharu Miyahira, a brąz Masahiko Harada.

W 2001 roku zwyciężył Adam Małysz. Niemiec Martin Schmitt był drugi, a Martin Höllwarth z Austrii trzeci. 

Polak obronił tytuł Mistrza Świata na skoczni normalnej, kiedy w 2003 roku wyprzedził drugiego Tommy'ego Ingebrigtse z Norwegii o 16 punktów. Japończyk Noriaki Kasai, który był trzeci, do złota stracił 19,5 punkta.

Cztery lata później znowu triumfował Małysz. Srebro wywalczył Szwajcar Simon Ammann, a brąz Austriak Thomas Morgenstern.

W swoim ostatnim sezonie Orzeł z Wisły wywalczył medal brązowy. Złoto i srebro przypadło wtedy Austriakom - Thomas Morgenstern był pierwszy, a Andreas Kofler drugi.

Przed dwoma laty Mistrzem Świata na skoczni normalnej został Stefan Kraft, Andreas Wellinger zdobył medal srebrny, a Markus Eisenbichler - brązowy.

Zdecydowanie tytuł "Najlepszego w historii Mistrzostw Świata na skoczni normalnej" należy się Adamowi Małyszowi. Polak triumfował aż trzykrotnie.Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze