Najlepsi w historii Mistrzostw Świata na skoczni dużej

by - 8:58 PM

fot. wikipedia.org

W austriackim Seefeld rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Skoczkowie będą walczyć o jeden z najważniejszych tytułów. Z tej okazji zapraszam Was dziś na "Najlepszych w historii Mistrzostw Świata na skoczni dużej".

Do roku 1980 każdy medalista igrzysk olimpijskich zostawał automatycznie medalistą mistrzostw świata.

Pierwszy raz konkurs na skoczni dużej na mistrzostwach świata odbył się w 1989 roku. Wtedy to w Lahti na Salpausselce (K-114) zwyciężył Fin Jari Puikkonen przed Jensem Jens Weißflogiem i Mattim Nykänenem.

Dwa lata później na Trampolino Dal Ben (K-115) w Predazzo triumfował reprezentujący Jugosławię Franci Petek. Drugi był Rune Olijnyk z Norwegii, a brązowym medalistą został Weißflog.

W szwedzkim Falun w 1993 roku podium konkursu indywidualnego na skoczni dużej wyglądało następująco:  1. miejsce zajął Espen Bredesen z Norwegii, 2. miejsce to Jaroslav Sakala z Czech, a miejsce 3. przypadło Austriakowi Andreasowi Goldbergerowi.

Kanada gościła Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w 1995 roku. Wtedy to Thunder Bay w konkursie na skoczni dużej triumfował Norwego Tommy Ingebrigtsen, Austriak Andreas Goldberger był drugi, a Niemiec Jens Weißflog trzeci.

W 1997 roku norweskie miasto Trondheim było gospodarzem mistrzostw. Na Granåsen K-120 wygrał reprezentant Japonii, Masahiko Harada. Podium uzupełnili Dieter Thoma z Niemiec i Sylvain Freiholz ze Szwajcarii.

Konkurs na skoczni dużej na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w 1999 roku odbył się na skoczni K-120 w Bischofshofen (tej samej skoczni, która gości Turniej Czterech Skoczni). To był udany konkurs przede wszystkim dla reprezentantów Niemiec, bowiem zwyciężył Martin Schmitt, a Sven Hannawald był drugi. Trzecie miejsce zajął Japończyk Hideharu Miyahira.

W 2001 roku fińskie Lahti ponownie gościło najlepszych skoczków globu na mistrzostwach świata. Martinowi Schmittowi udało się obronić tytuł mistrzowski na skoczni dużej. Srebrny medal zgarnął Adam Małysz, a brąz padł łupem reprezentanta gospodarzy, Janne Ahonena.

W Predazzo w 2003 roku Mistrzem Świata na skoczni dużej został Adam Małysz. Drugie miejsce zajął wtedy Matti Hautamäki, a trzeci był Noriaki Kasai.

Niemiecki Oberstdorf był miastem-gospodarzem Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2005 roku. Na Große Schattenbergschanze (K-120) zwyciężył Fin Janne Ahonen, Roar Ljøkelsøy z Norwegii był drugi, a reprezentujący Czechy Jakub Janda zajął miejsce trzecie.

W 2007 roku to Japonia gościła najlepszych skoczków, biegaczy i kombinatorów norweskich. Sapporo okazało się szczególnie szczęśliwe dla Szwajcara Simona Ammanna, który został Mistrzem Świata na skoczni dużej. Harri Olli z Finlandii był drugi, a Norweg Roar Ljøkelsøy, trzeci.

Dwa lata później w czeskim Libercu triumfował Szwajcar Andreas Küttel przed Martinem Schmittem i Andersem Jacobsenem.

W 2011 roku Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w stolicy Norwegii, Oslo. Na Holmenkollenbakken w konkursie indywidualnym triumfował Gregor Schlierenzauer, który o 0,3 punktu wyprzedził swojego rodaka, Thomasa Morgensterna. Podium uzupełnił Szwajcar Simon Ammann.

W 2013 roku Predazzo po raz kolejny okazało się bardzo szczęśliwe dla polskich kibiców. Mistrzem Świata na skoczni dużej został bowiem Kamil Stoch. Srebro wywalczył wtedy Słoweniec Peter Prevc, a brąz Anders Jacobsen z Norwegii.

Reprezentujący Niemcy Severin Freund został Mistrzem Świata na skoczni dużej dwa lata później, kiedy to w szwedzkim Falun absolutnie zdeklasował rywali. Drugi Gregor Schlierenzauer stracił do niego aż 22,3 punktu. Brązowy medal zdobył Norweg Rune Velta.

Dwa lata temu, w 2017 roku, Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w Lahti. Pierwsze miejsce zajął reprezentant Austrii, Stefan Kraft, który wyprzedził drugiego Andreasa Wellingera z Niemiec o 1,3 punktu. Z kolei Wellinger wyprzedził trzeciego Piotra Żyłę o taką samą ilość punktów.

Ciężko jest jednoznacznie wskazać jednego skoczka, który mógłby być tym "Najlepszym w historii Mistrzostw Świata na skoczni dużej". Wiele nazwisk pojawiło się tu kilkukrotnie, ale są też takie nazwiska, które choć padły raz, to zasługują na swoją chwałę. Dlatego, jeśli pozwolicie, dziś nie wybiorę tego jednego skoczka, który byłby tym NAJLEPSZYM. Każdy z nich już i tak jest mistrzem i tego nie zabierze im już nikt. Po prostu każdy skoczek, który wywalczył tytuł Mistrza Świata zasługuje na miano NAJLEPSZEGO.


Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze