Najlepsi w historii konkursów Pucharu Świata w Lahti

by - 6:42 PM

fot. wikipedia.org

Przed nami kolejny weekend z Pucharem Świata. Skoczkowie przenoszą się do Finlandii, by na skoczni w Lahti walczyć o kolejne punkty do klasyfikacji generalnej. Skoro kolejne miasto, to czas na "Najlepszych w historii". 

Konkursy Pucharu Świata organizowane są w Lahti od 1980 roku, a zatem od początku cyklu. Do tej pory odbyło się ich 75, przy czym 20 z nich to konkursy drużynowe, a 55 - indywidualne. Areną zmagań jest Salpausselkä o punkcie konstrukcyjnym na 116 metrze i o rozmiarze 130 metrów. Aktualnym rekordzistą skoczni jest Norweg Johann André Forfang, który na Mistrzostwach Świata w 2017 roku poszybował na 138 metr.

Pierwszy konkurs z cyklu Pucharu Świata w Lahti odbył się 8. marca 1980 roku na skoczni K88. Jego zwycięzcą został Austriak Armin Kogler. Pozostałe miejsca na podium uzupełnili: kolega z reprezentacji Koglera, Hubert Neuper oraz przedstawiciel gospodarzy Jouko Törmänen. Dzień później na obiekcie K113 triumfował Kanadyjczyk Steve Collins przed Jouko Törmänenem i Hubertem Neuperem.

Pierwszy konkurs drużynowy w Lahti odbył się 5. marca 1994 roku. Zwycięzko wyszła z niego reprezentacja Austrii w składzie Stefan Horngacher, Heinz Kuttin, Christian Moser i Andreas Goldberger. Druga była Japonia, a trzecią pozycję zajęła Norwegia.

W 2003 roku w obu konkursach indywidualnych zwyciężył Adam Małysz, a drugi był Matti Hautamäki. W pierwszym konkursie trzecią pozycję zajął Sven Hannawald, a w drugim - Tami Kiuru.

Małysz triumfował na Salpausselce jeszcze w 2007 roku, a w 2010 był drugi. Wcześniej stał na podium w 1996 roku, kiedy zajął trzecie miejsce razem z Primožem Peterką, a także w 2002 roku na drugiej pozycji.

W ostatnim konkursie indywidualnym, który odbył się 4. marca 2018 roku, wygrał Kamil Stoch przed Markusem Eisenbichlerem i Stefanem Kraftem. Dzień wcześniej miał miejsce konkurs drużynowy, w którym triumfowali Niemcy (Karl Geiger, Markus Eisenbichler, Richard Freitag i Andreas Wellinger). Polacy stanęli na drugim stopniu podium, a trzecie miejsce przypadło Norwegii.

Przejdźmy do statystyki "Naj":

  • Najwięcej razy na podium konkursów indywidualnych:

Matti Nykänen - 8 wygranych, 3 drugie miejsca i 1 trzecie miejsce
Andreas Felder - 4 wygrane i 1 trzecie miejsce
Adam Małysz - 3 wygrane, 2 drugie miejsca, 1 trzecie miejsce
Jari Puikkonen - 2 wygrane, 3 drugie miejsca, 1 trzecie miejsce
Horst Bulau - 2 wygrane, 1 drugie miejsce, 2 trzecie miejsca

  • Najwięcej razy na podium według państw:

Finlandia - 21 wygranych konkursów, 21 drugich miejsc, 15 trzecich miejsc
Austria - 20 wygranych, 18 drugich miejsc, 14 trzecich miejsc
Niemcy - 8 wygranych, 10 drugich miejsc, 13 trzecich miejsc
Norwegia - 7 wygranych, 9 drugich miejsc, 12 trzecich miejsc
Japonia - 6 wygranych, 1 drugie miejsce, 8 trzecich miejsc

Patrząc na statystyki widać ewidentnie, że miano "Najlepszego w historii konkursów Pucharu Świata w Lahti" należy się Mattiemu Nykänenowi. Fińska legenda skoków to absolutny dominator konkursów na Salpausselce. Wygrywał tam aż ośmiokrotnie. Warto dodać, że drugi w klasyfikacji Andreas Felder z Austrii ma w swoim dorobku o połowę mniej zwycięstw.


Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze