Zapomniane Skocznie w Polsce - Warszawa, Skarpa

by - 7:50 PMPozostajemy w centralnej Polsce. Dzisiejszym tematem jest zapomniana, a nawet zdemontowana skocznia, która istniała w Warszawie i nosiła nazwę "Skarpa". Był to najwyższy obiekt znajdujący się w centrum naszego kraju. Teraz nie ma po nim śladu.

Skocznia została zaprojektowana w 1955 roku. Przynajmniej takie były plany. Nikt nie spodziewał się, że na drodze budowy mogą pojawić się problemy takie jak zbyt wysoki poziom wód gruntownych. Z tego powodu zapadła decyzja o przesunięciu prac związanych z postawieniem tego obiektu i wszystko zostało skończone 4 lata później. Warto wspomnieć, że na początku znajdował się on na przedmieściach Warszawy. Po II wojnie światowej stolica Polski zaczęła się rozbudowywać i wyszło na to, że Skarpa znajdowała się niedaleko stacji metra oraz najdłuższej warszawskiej ulicy, ulicy Puławskiej.

www.polskazachwyca.pl

Punkt konstrukcyjny był na 45 metrze, a rozmiar skoczni znajdował się na 54 metrze. Za rekordzistę Skarpy podaje się Janusza Dudę, który 22 lipca 1985 roku oddał skok na odległość 48 m. Ten obiekt jako jeden z pierwszych 20 skoczni na świecie posiadał igelit, który został sprowadzony prosto z NRD. Co ciekawe, w latach 70. rozgrywane były na nim prestiżowe juniorskie zawody o nazwie Turniej Trzech Skoczni. Miał on miejsce w trzech miastach trzech różnych państw i były to: Warszawa, Praga, Budapeszt. Trybuny Skarpy mogły pomieścić nawet 7 000 osób! 


www.warszawa.naszemiasto.pl

Na początku swojego istnienia, warszawska Skarpa była dość ważnym ośrodkiem treningowym jednak z roku na rok podupadała. Zaczęła tracić na znaczeniu w momencie, gdy na Podhalu skocznie zaczęły być pokrywane igelitem. Skoczkowie zaczęli dostrzegać, że obiekt jest dla nich za mały. Z tego powodu ostatni konkurs na Skarpie odbył się w 1989 roku. Skocznia istniała przez jedyne 30 lat.

Na początku, po zapadnięciu decyzji o zaprzestaniu korzystania z obiektu, nie rozebrano go całkowicie. Na pierwszy rzut poszła górna część rozbiegu i to ona została zdemontowana jako pierwsza. Co ciekawe, małe firmy mieściły się w budynku pod rozbiegiem i dlatego też teren skoczni nie był zamknięty.
www.wikipedia.org
Tak od połowy lat 90. do 2010 roku obiekt stał i niszczał. W roku, w którym Simon Ammann wygrał cykl Pucharu Świata (sezon 2009/2010), skocznia została skontrolowana i zapadł werdykt, że Skarpa grozi zawaleniem. Firmy, które znajdowały się w budynku pod rozbiegiem, cały czas tam pozostawały. Nie przeszkadzało to bowiem rozbiórce, która zaczęła się zimą 2010. Do końca grudnia po wieży trenerskiej miało nie być śladu, a pod koniec marca 2011 roku, reszta części konstrukcji została zdemontowana. Ze względu na to, że wokół znajdowały się budynki mieszkalne, obiektu nie można było rozebrać na raz, trzeba było robić to krok po kroku. 


www.tvnwarszawa.tvn24.pl
A tak wyglądał moment demontażu Skarpy. Miłośnikom skoków na pewno przykro było patrzeć na ten akt, a niektórym na pewno teraz kręci się łezka w oku widząc takie zdjęcia. 

Zawody o Puchar Zwycięstwa 1982  pod tym linkiem znajdziecie ciekawy filmik z 1982 roku kiedy to w Warszawie odbyły się zawody o Puchar Zwycięstwa, w których wystąpił Wojciech Fortuna. 


źródło: informacja własna /  www.skisprungschanzen.com

You May Also Like

0 komentarze