Podsumowanie roku - 2018

by - 5:36 PM


Wraz z 1 stycznia wchodzimy w nowy rok. Nowe konkursy, nowe skokowe wydarzenia... Tyle jeszcze przed nami! Nie zapominajmy jednak o roku 2018, w którym mieliśmy tyle powodów do radości! Dlatego dziś zapraszamy na podsumowanie całego roku.

Zaczniemy oczywiście od wydarzeń najwyższej rangi. Najwyższych z najwyższych. Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, w którym tytuł Mistrza wywalczył, a właściwie obronił, Kamil Stoch. Nasza drużyna skoczków stanęła zaś na trzecim stopniu podium, zdobywając brązowy medal.

Cały pierwszy kwartał tego roku upłynął zaś pod znakiem panowania Kamila Stocha. Wielki Mistrz zgarnął wszystko co możliwe w cyklach RAW AIR, PLANICA 7 i oczywiście w Pucharze Świata. Dom Kamila wypełnił się przede wszystkim wazonami, rowerem oraz Kryształową Kulą. Oczywiście nie tylko Kamil napełnił Polaków dumą. Po piętach cały czas deptał mu Dawid Kubacki, a od czasów Letniego Grand Prix także Piotr Żyła. Coraz wyżej plasują się także Stefan Hula oraz Jakub Wolny, często też Maciej Kot, który ostatnio niestety zalicza kryzys. Aleksander Zniszczoł wywalczył 7. miejsce w składzie Polski na TCS. Może w końcu oznacza to zmianę warty i umocnienie zaplecza kadry A?

Ale żeby nie było tak różowo - ten rok obfitował też w przykre wydarzenia. Wielu znamienitych skoczków zakończyło karierę, w tym Tom Hilde i Kenneth Gangnes. Do grona emerytów dołączył też Thomas Diethart i Janne Ahonen. Ten ostatni przeszedł na emeryturę już po raz trzeci.

Do skoków wrócił po dwuletniej przerwie Severin Freund oraz po paromiesięcznej niedyspozycji - Peter Prevc. Ku naszej radości, obaj ci panowie zostali w tym roku tatusiami. Ponadto, do (dobrych) skoków wrócił Domen Prevc, który po dosyć słabym ostatnim sezonie powoli pnie się w generalce. Jeśli chodzi o trenerów to właśnie Słoweńcy i Austriacy zmienili szkoleniowców. Za Gorana Janusa wstąpił Gorazd Bertoncejl, zaś miejsce Heinza Kuttina zajął Andreas Felder.

Akurat zmiana tego ostatniego nie przyniosła wiele pozytywnych zmian jeśli chodzi o skład Austrii. Owszem, Stefan Kraft wygląda jakby wracał na stare, dobre tory, jednak Gregor Schlierenzauer wręcz przeciwnie. Była gwiazda reprezentacji na razie ledwo kwalifikuje się do zawodów Pucharu Kontynentalnego.

Swoje pięć minut  podczas IO miał Andreas Wellinger. Niestety, trwały one dosłownie pięć minut. Zaraz pod koniec sezonu forma Welli'ego zaczęła spadać i dopiero od niedawna powoli się odbija. Podobnie ma się sytuacja z Richardem Freitagiem, na którego miejsce polują teraz Stephan Leyhe i Karl Geiger.

Z kolejnych smutnych wiadomości, które obiegły świat - to ostatni sezon Waltera Hofera. Król królów, władca wiatrów i krótkofalówek w tym (już w tym!) 2019 roku odchodzi na emeryturę. Jak na razie nie ma jednoznacznej informacji kto go zastąpi. Ale, Hofer nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wprowadził on do kalendarza PŚ zawody w Turcji (które jednak odwołał, śmieszek) i w USA. Dodatkowo wracają zawody w Kazachstanie. Walter z nami gra w pokera, raz nam daje, raz zabiera... Chyba tak to szło. Dodatkowo zostały podwojone zawody z cyklu LGP w Polce. Raz pobawimy się z Wiśle, potem zaś w Zakopanem. O ile dojdzie to do skutku.

To chyba tyle jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia minionego roku. Zdarzyło się oczywiście jeszcze wiele pomniejszych wydarzeń, w skrócie jednak, mamy nadzieję, odświeżyłyśmy Wam pamięć.


Źródło; informacja własna

You May Also Like

0 komentarze