Najlepsi w historii konkursów Pucharu Świata w Predazzo / Val di Fiemme

by - 8:30 PM

fot. wikipedia.org

Po kilku latach przerwy do Włoch powraca Puchar Świata. Ostatni konkurs w ojczyźnie pizzy, Dona Corleone i Przystojnego Młodzieńca Alexa Insama odbył się w sezonie 2011/2012. Większość polskich kibiców ma bardzo dobre wspomnienia z Trampolina Dal Ben z powodu wielu sukcesów naszych reprezentantów. Dziś czas na "Najlepszych w historii konkursów Pucharu Świata w Predazzo / Val di Fiemme".

Konkursy Pucharu Świata rozgrywane są we włoskim Predazzo od sezonu 1989/1990.  Do tej pory zorganizowany szesnaści konkursów indywidualnych w których zwyciężało trzynastu skoczków z siedmiu krajów oraz dwa konkursy drużynowe, w których triumfowali Austriacy. Areną zmagań skoczków jest duża skocznia oraz skocznia normalna (na której odbyły się dwa konkursy) wchodzące w skład kompleksu Trampolino Dal Ben. Punkt konstrukcyjny skoczni dużej umieszczony jest na 120 metrze, a rozmiar obiektu to 135 metrów. Jeśli chodzi o skocznię normalną, to w czasie, kiedy odbyły się na niej konkursy najwyższej rangi, punkt konstrukcyjny umieszczony był na 90 metrze (obecnie 95 metr), a rozmiar obiektu to 104 metry.

Pierwszy konkurs organizowany w dolinie Val di Fiemme odbył się 16 lutego 1990 roku, a wygrał reprezentant gospodarzy, Roberto Cecon. Dwa dni później odbył się drugi konkurs, tym razem na skoczni normalnej. Jego zwycięzcą był Czech František Jež.

W kolejnym roku Predazzo nie gościło u siebie Pucharu Świata, który powrócił w 1992. Wtedy to odbyły się dwa konkursy -  drużynowy na skoczni dużej i indywidualny na skoczni normalnej. W "drużynówce" triumfowali Austriacy, a ich reprezentant Martin Höllwarth dołożył zwycięstwo indywidualne. 

W 1999 roku oba konkursy indywidualne wygrał ten sam skoczek. Był to Andreas Widhölzl z Austrii. Podobna sytuacja miała miejsce dwa lata później, kiedy to zwyciężał Adam Małysz, a pozostałe miejsca na podium zajmowali wspomniany wcześniej Widhölzl oraz Simon Amman, przy czym w pierwszym konkursie Austriak był drugi, a Szwajcar trzeci, a w dzień poźniej wymienili się pozycjami. 

W latach 2002-2007 w Predazzo nie odbywały się zawody najwyższej rangi. Powróciły one do kalendarza Pucharu Świata w 2008 roku. Wtedy również w obu konkursach triumfował ten sam zawodnik. Był to Norweg Tom Hilde. 

W 2012 po kolejnej, tym razem czteroletniej, przerwie, Puchar Świata powrócił do Włoch na Trampolino Dal Ben. W pierwszym konkursie triumfował Gregor Schlierenzauer, a drugi wygrał Kamil Stoch.

A teraz przyjrzyjmy się statystyce "Naj":


  • Najwięcej razy na podium w konkursach indywidualnych (na obu skoczniach):

Andreas Widhölzl - 2 zwycięstwa, 1 drugie miejsce, 2 trzecie miejsca
Adam Małysz - 2 zwycięstwa
Tom Hilde - 2 zwycięstwa
Jens Weißflog - 1 zwycięstwo, 1 drugie miejsce
Jani Soininen - 1 zwycięstwo, 1 drugie miejsce
Martin Schmitt - 1 zwycięstwo, 1 drugie miejsce
Gregor Schlierenzauer - 1 zwycięstwo, 1 drugie miejsce


  • Najwięcej razy na podium według państw:

Austria - 4 zwycięstwa*, 4 drugie miejsca, 7 trzecich miejsc
Polska - 3 zwycięstwa
Norwegia - 2 zwycięstwa, 2 drugie miejsca, 2 trzecie miejsca
Finlandia - 2 zwycięstwa, 2 drugie miejsca, 1 trzecie miejsce

* Nie uwzględnione zostały konkursy drużynowe


  • Najdalsze skoki na dużej skoczni:

Adam Małysz - 132,5m (22.12.2001)
Simon Ammann - 131,5m (22.12.2001)
Andreas Widhölzl - 131,0m (5.12.1999)

Choć w Predazzo nie było tak wiele zawodów, jak na przykład w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchem, Innsbrucku czy Bischofshofen i nie odbywają się one tak często, to łatwo jest wybrać jednego skoczka, którego osiągnięcia w poszczególnych konkursach rangi Pucharu Świata, są największe i najokazalsze. Myślę, że zgodzicie się ze mną, że Andreas Widhölzl  zasługuje na miano "Najlepszego w historii konkursów Pucharu Świata w Predazzo / Val di Fiemme".


Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze