Najlepsi w historii konkursów Pucharu Świata w Innsbrucku

by - 8:43 PM


Czas na kolejną odsłonę "Najlepszych w historii". Dziś przeniesiemy się do jednego z najładniejszych austriackich miast,  czyli do Innsbrucka, gdzie już za niedługo odbędzie się kolejny konkurs Pucharu Świata. 

Konkursy z cyklu Pucharu Świata organizowane są w Innsbrucku od inauguracji imprezy, czyli od 1980 roku. Do tej pory zorganizowano ich 38.  Areną zmagań jest Bergisel, której punkt konstrukcyjny umieszczony jest na 120. metrze, a jej rozmiar to 130 metrów. Na skoczni znajduje się igelit, nie ma natomiast sztucznego oświetlenia. 

Pierwszy konkurs z cyklu Pucharu Świata w Innsbrucku miał miejsce 4 stycznia 1980 roku. Triumfował wtedy późniejszy zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni, Hubert Neuper. Austriak  w pierwszej serii skoczył 107 metrów, a w drugiej o 5 metrów bliżej i notą 250.5 punktu wygrał konkurs. Drugi, Szwajcar Hansjörg Sumi, do zwycięzcy stracił 8.5 punktu.

W 1989 roku zwyciężył Szwed Jan Boklöv, czyli prekursor stylu V (więcej możecie przeczytać tutaj).
W 1990 i 1991 triumfował Ari-Pekka Nikkola, a Jens Weißflog stawał na drugim stopniu podium. Podobna sytuacja miała miejsce w 1993 i 1994 roku, kiedy to wygrywał Andreas Goldberger, a Noriaki Kasai był trzeci. Także w 1997 i 1998 roku zwyciężał ten sam skoczek. Był nim Kazuyoshi Funaki. 

4 stycznia 2001 roku na Berigsel królował Adam Małysz, późniejszy zwycięzca 49. Turnieju Czterech Skoczni.

Lata 2009-2013 to nieprzerwana dominacja Austriaków. Wygrywali tu kolejno: Wolfgang Loitzl, Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern, Andreas Kofler i po raz kolejny Gregor Schlierenzauer. Dominacja ta została przerwana w 2014 roku, kiedy to w jednoseryjnym konkursie wygrał reprezentant Finlandii Anssi Koivuranta.

W ostatnim konkursie, który odbył się 4 stycznia 2018 roku, wygrał Kamil Stoch, czyli późniejszy triumfator Turnieju Czterech Skoczni.

Czas na statystykę "Naj":

  • Najwięcej razy na podium w konkursach indywidualnych:

Andreas Goldberger - 3 zwycięstwa, 2 drugie miejsca
Matti Nykänen - 3 zwycięstwa, 1 drugie miejsce
Kazuyoshi Funaki - 3 zwycięstwa
Janne Ahonen - 2 zwycięstwa, 2 drugie miejsca, 4 trzecie miejsca
Gregor Schlierenzauer - 2 zwycięstwa, 2 drugie miejsca
Ari-Pekka Nikkola - 2 zwycięstwa, 1 drugie miejsce, 1 trzecie miejsce
Jari Puikkonen - 2 zwycięstwa, 1 trzecie miejsce
Jens Weißflog - 1 zwycięstwo, 6 drugich miejsc, 2 trzecie miejsca
Adam Małysz - 1 zwycięstwo, 3 drugie miejsca
Kamil Stoch - 1 zywcięstwo, 1 drugie miejsce, 1 trzecie miejsce

  • Skoczkowie, którzy najwięcej razy stali na podium konkursów Pucharu Świata, a którzy pobili rekord skoczni podczas tych zawodów:

Andreas Goldberger - 114,5 metra (4 stycznia 1994 )
Kazuyoshi Funaki - 117, 5 metra (4 stycznia 1995)
Adam Małysz - 120,5 metra (3 stycznia 2001)

  • Najwięcej razy na podium według państw:

Finlandia - 11 zwycięstw, 5 drugich miejsc, 8 trzecich miejsc
Austria - 10 zwycięstw, 8 drugich miejsc, 6 trzecich miejsc
Norwegia - 4 zwycięstwa, 4 drugie miejsca, 5 trzecich miejsc
Japonia - 4 zwycięstwa, 7 trzecich miejsc
Niemcy - 2 zwycięstwa, 7 drugich miejsc, 3 trzecie miejsca

Patrząc tylko na statystyki, można powiedzieć, że Andreas Goldberger może poszczycić się mianem "Najlepszego w historii konkursów Pucharu Świata w Innsbrucku".  Trzy zwycięstwa i dwa drugie miejsca to imponujący wynik, który zasługuje na uznanie. Myślę jednak, że nikt nie obrazi się, jeśli przyznam drugie miejsce Jensowi Weißflogowi ex aequo z Janne Ahonenen. Ten pierwszy stał na podium konkursów na Bergisel aż 9 razy, co jest tu absolutnym rekordem. Ten drugi zaś ma na swoim koncie o jedno podium w Innsbrucku mniej, co nadal jest fenomenalnym wynikiem.

fot. redbull.com

fot. wikipedia.orgŹródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze